Tentokrát to je jiné. Čtyři nejnebezpečnější slova v investování
|

Tentokrát to je jiné. Čtyři nejnebezpečnější slova v investování

V době, kdy akcie dosáhly v březnu svého dna, většina médií varovala před investicemi do akcií. Ale veřejné mínění, jak už to někdy bývá, není radno následovat. Světové indexy si od té doby připisují v podstatě bez výjimky minimálně 50 procent, na některých mladých trzích dokonce i zdvojnásobily svoji hodnotu.

Světové akcie

Zlí jazykové původně tvrdili, že problémy jsou nepřekonatelné a že žádné zotavení nepřijde, a to ani po intervencích vlád a centrálních bank. Dnes se ekonomiky vracejí k růstu a medvědi znovu sýčkují, že to je dočasné a že nás čeká další pád v příštím roce. Ekonomický cyklus jako vystřižený z učebnice.

Americké akcie a objem obchodů v roce 2009

Musíme se vrátit na začátek 70. let. Až tam lze v historii najít příklad toho, jak vypadá zotavení ze skutečné ekonomické krize ve vyspělých zemích, a jak v té době fungují akciové trhy. Tehdy ropná krize, inflace a recese způsobily pád akciových trhů celého světa.

Tehdy známý investor Jim Slater shrnul paniku na akciových trzích následovně: "Hodně lidí zjistilo, že nelze vždycky prodat jejich dům. Stejně tak nejde vždycky prodat tisíce akcií. Nikdo taky nemusí mít zájem o vaše obrazy a další sbírky umění. Naopak za peníze si koupíte cokoli."

Ovšem parafrází tohoto výroku pana Slatera je to, že peníze nakonec musíte nastrkat do všech těchto věcí. Rok 1975, kdy akcie zahrnuté v indexu FTSE All Share připsaly 139 procent, zůstává nejlepším rokem v historii. A dnes se na býčí trh, který od března panuje na burzách, znovu díváme skepticky. Je příkladem toho, jak dobré roky přicházejí po těch opravdu špatných.

Martin S. Fridson ve své studii nazvané To byl velice dobrý rok odhaluje podmínky na americkém trhu v letech 1908, 1915, 1927, 1928, 1933, 1935, 1954, 1958, 1975 a 1995. V těchto letech burzy rostly o více než 35 procent. Podle něj jsou za tím vždy dvě hlavní podmínky – velice nízké ceny a snadno dostupné peníze.

Letošní rok tyto podmínky splňuje. Na začátku roku trhy byly zhruba na polovině svých maxim z roku 2007. Kreditní krize vyhnala ceny úvěrů nahoru. Od té doby se spready snížily zhruba na polovinu, čímž dostali investoři šanci vydělat za rok nejvíce v historii. Uvolnění kreditu stojí za zotavením cen všech finančních aktiv a návratem ekonomiky k růstu. V roce 2008 jsme zažili nejdramatičtější a nejrychlejší pád akciových trhů. Na přelomu let 2009 a 2010 finanční trhy naopak vedou ekonomiku zpátky nahoru. Rostoucí ceny akcií pomáhají sebevědomí bank tím, že jejich kapitál zvládne pokrýt špatná aktiva. To by mohlo banky přimět k tomu, aby tolik nešetřily a nebály se tolik poskytovat úvěry, tolik potřebné k oživení ekonomiky.

Britské akcie v roce 2009

Svět zatím pokračuje v zotavení ve tvaru "V", které podle pesimistů nemělo přijít. Americká ekonomika rostla ve třetím kvartálu o 3,5 procenta, a na konci roku by měla ještě zrychlit. Podobně dobře vypadá zotavení v eurozóně. Rozvíjející se trhy jako Čína a Indie rostou samozřejmě ještě rychleji. Dokonce i Británie, zatím stále v recesi, nejspíš už roste. Podle všeho budeme svědky nejsilnějšího růstového období od roku 1975.

Než budoucnost ukáže, zda růst bude pokračovat, skeptici budou tvrdit, že je to jen o nízkých březnových cenách, ze kterých posilovat není takový problém. Ano, dokonce i nyní, kdy například britské akcie připsaly od března 50 procent, se stále obchodují na úrovních roku 1998. Pro některé trhy je tak uplynulých deset let stále ztrátových.

To je ovšem spíš optimistická zpráva. Pokud byly akcie na 11letém minimu, není potřeba se bát, že by letošní růst byl příliš rychlý, než aby byl udržitelný. Pro světové akcie bude rok 2009 dobrým rokem, ale mohl vůbec být s přihlédnutím k předchozím velkým ztrátám opravdu dobrým rokem?

Zdroj: Telegraph