Burzovní kalendář 21. 12. - 25. 12. 2009
|

Burzovní kalendář 21. 12. - 25. 12. 2009

Burzovní trhy čeká příští týden klidné předvánoční obchodování, ve kterém se velká část investorů již nebude pouštět do větších sázek. Většina trhů bude mít zkrácené obchodování a pražská burzu pojede dokonce jen ve třídenním režimu.

Wall Street

Wall Street minulý týden s výjimkou technologických akcií (NASDAQ +1%) ztrácel (S&P500 -0,5%). Menší aktivita hráčů na trhu je pro toto období typická, a kdyby nebylo páteční kombinované expirace opcí a futures tak by týden byl znovu poznamenán podprůměrnými objemy obchodů.

“Velcí hráči se snaží neohrozit svoji roční výkonnost, a proto v posledních týdnech roku dávají přednost defenzivněji laděným akciím (telekomunikace, rozvodné závody) se kterými je spojeno menší riziko,“ říká Robert Pavlik, hlavní stratég z investiční společnosti Banyan Partners.

Čtyři obchodní dny (pozn. v pátek jsou US trhy zavřeny a ve čtvrtek se obchoduje jen do 19 hod CET) přinesou velké množství makroekonomických dat. Podle Binky Chadhi, která je hlavní akciový stratég Deutsche Bank bude pro investory nejdůležitější statistika osobních výdajů (odhad +0,7%).

"Spotřebitelé o sobě dají vědět již v prosinci a když ne, tak podle mého názoru zajisté otevřou peněženky v lednu," říká Chadba.

Mezi další makroadata patří úterní finální číslo o růstu americké ekonomiky za třetí čtvrtletí (odhad 2,8%). Ve stejný den uslyší investoři listopadovou statistiku prodejů nových domů (odhad 6,25 mil.). Ve středu vyčnívá hodnota indexu spotřebitelské nálady Univerzity v Michiganu (odhad 74 bodů). Poslední obchodní den (24/12) to pak budou týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti a zboží dlouhodobé spotřeby (+0,5%).

datum událost
22/12 Hrubý domácí produkt za III. čtvrtletí
23/12 Osobní spotřeba
23/12 Index důvěry Univerzity v Michiganu
23/12 Prodeje nových domů
24/12 Zboží dlouhodobé spotřeby

Česká republika

Obchodování na pražské burze se v posledních týdnech odehrává ve velmi úzkém pásmu a index českých akcií PX zakončil minulý týden ze skoro nulovou mezitýdenní změnou (-0,1%).

Příští týden bude parket pražské burzy otevřený jen do středy a řada makléřů si podle informací investicniweb.cz bere dovolenou. Dá se proto očekávat "ještě více" podprůměrná aktivita.

Český makrokalendář má jedinou důležitější událost, která však může více než akcie ovlivnit českou korunu. Minulý týden překvapila ČNB neočekávaným snížením základní úrokové sazby na 1,00 % z předešlých 1,25 %, a proto bude zajímavé si ve středu přečíst další informace, které vedli členy bankovní rady k tomuto kroku.

datum událost
23/12 ČNB - zápis ze zasedání bankovní rady

Eurozona

Klidné obchodování se dá v nadcházejícím týdnu očekávat také na vyspělých evropských trzích. Podle toho také vypadá burzovní kalendář, kde stojí za pozornost snad jen úterní hodnota růstu britské ekonomiky za třetí čtvrtletí (odhad -0,1%) nebo index spotřebitelské důvěry (GfK) v Německu (odhad 3,5).

datum událost
22/12 Hrubý domácí produkt za III. čtvrtletí (Velká Británie)
22/12 Index spotřebitelské důvěry (GfK) v Německu