Fortune: 10 akcií na rok 2010
|

Fortune: 10 akcií na rok 2010

Akciové trhy pravděpodobně příští rok nezažijí tu euforii, která trvá od jara 2009. Přesto ale redaktoři magazínu Fortune našli 10 titulů, kterým by se mělo dařit bez ohledu na to, jak se budou vyvíjet trhy.

Investiční doporučení Světové akcie
MasterCard logo mastercard 3 roky

MasterCard

 • Tržní kapitalizace: 30 miliard USD
 • Tržby v roce 2008: 5 miliard USD
 • P/E ratio: 18
 • Dividendový výnos: 0,3 %

Na to, že je MasterCard závislá na soukromé spotřebě, se firmě v roce 2009 překvapivě dařilo. Nejen že dokázala v prvních třech čtvrtletích o procento zvýšit tržby, ale dokonce o čtvrtinu zvýšila operační zisk díky zvýšení poplatků a snížení nákladů na marketing. Firmě dokonce během recese rostl počet transakcí – lidé se zkrátka čím dál více přiklánějí k platbám kartou.

Příští rok by navíc měli spotřebitelé znovu začít více utrácet. A podle analytiků by tak měly tržby MasterCard růst ještě rychleji. Navíc na rozdíl od bank, které vydávají své kreditní karty, firmě nehrozí rizika spojená se spotřebitelskými úvěry.

Akciím se v roce 2009 dařilo. Navíc jsou podle odhadů zisku na příští rok stále velice levné – průměrná hodnota P/E je u MasterCard 27, zatímco nyní je okolo 18. Akcie by měly růst nehledě na světové zotavení, zhruba 750 milionů zákazníků je dostatečnou zárukou. Analytici odhadují růst zisku na akcii o 18 procent a růst tržeb o 9 procent.

Amedisys logo amedisys 3 roky

Amedisys

 • Tržní kapitalizace: 1,1 miliardy USD
 • Tržby v roce 2008: 1,2 miliardy USD
 • P/E ratio: 7,4
 • Dividendový výnos: -

Akcie Amedisys stejně jako další akcie zdravotnického sektoru letos trpěly debatami o zdravotnické reformě ve Spojených státech. Klesly o 9 procent, ačkoli zisk rostl o 63 procent. To všechno v situaci, kdy se očekává do roku 2016 zdvojnásobení objemu byznysu na 51 miliard dolarů v oboru, ve kterém Amedisys podniká, tedy poskytování péče v domovech pacientů a provozování hospiců.

Investoři se obávali především toho, že 90 procent tržeb tvořily poplatky za služby, které mají být v každé verzi reformy nižší. Ovšem akcie klesaly daleko více, než by odpovídalo situaci – z průměru P/E posledních pěti let okolo 18 spadly na 7,4. "Akciím pomůže už to, že skončí nejistota," tvrdí Mustafa Sagun, investiční ředitel Principal Global Investors, jednoho z největších akcionářů firmy. "Akcie se obchodují, jako by zisk měl být poloviční." Analytici přitom předpokládají růst zisku o 3 procenta v roce 2010.

Navíc se dá předpokládat, že poplatky za domácí léčbu budou snižovány později a méně než poplatky v nemocnicích. Jsou totiž výrazně nižší. Nehledě na rozhodnutí Kongresu o reformě by měly akcie Amedisys silně růst, protože o služby firmy bude ve stárnoucí populaci stále zájem. Qualcomm

qualcomm 3 roky

Qualcomm

 • Tržní kapitalizace: 75 miliard USD
 • Tržby v roce 2008: 10,4 miliardy USD
 • P/E ratio: 20
 • Dividendový výnos: 1,5 %

Zhruba třetina mobilů na světě pracuje s čipy od Qualcommu. Letos sice prodeje mobilů klesnou zhruba o 13 procent, ale měl by pokračovat boom na trhu smart phonů a obecně telefonů podporujících 3G sítě. Analytici navíc očekávají, že země jako Čína a Indie budou hnát poptávku i po starších typech telefonů.

Do roku 2013 by měl počet uživatelů 3G mobilů vzrůst z 830 milionů na 2,4 miliardy. A Qualcomm by měl na každém přístroji vydělat 4 až 8 dolarů. Qualcomm navíc vlastní tisíce patentů, a tak velkou část příjmů bude mít i z prodeje licencí, u nichž jsou až 85procentní marže. Proto by měly firmě v roce 2010 růst tržby o 7 procent, ale zisk na akcii o celých 98 procent.

Qualcomm navíc nemá dluhy, a to je dobrá zpráva pro ty, kdo čekají na 1,5procentní dividendu. Analytik Deutsche Bank Brian Modoff očekává posílení akcie až k 56 dolarům. "Chcete společnost, která má osud ve svých rukou a zlepšuje hospodaření, i když se trhu nedaří? Tady ji máte."

Petrohawk petrohawk 3 roky

Petrohawk Energy

 • Tržní kapitalizace: 6,3 miliardy USD
 • Tržby v roce 2008: 1,1 miliardy USD
 • P/E ratio: 30
 • Dividendový výnos: -

Když tato firma v roce 2003 vznikla, hned se začalo mluvit o tom, že bude jednou cílem nějaké akvizice. Šéf firmy Floyd Wilson už totiž stejným způsobem prodal dvě své energetické společnosti.

Ovšem v roce 2008 společnost zpřístupnila u Haynesville Shale ložisko zemního plynu, které do té doby bylo těžko dosažitelné. A nyní vlastní 300 tisíc akrů půdy nad tímto ložiskem a naplno těží. Hned tak ji proto nejspíš Wilson neprodá.

Ceny plynu se zvyšující se produkcí sice klesají, ale Petrohawku to podle analytiků neublíží. Scott Glasser, manažer Legg Mason ClearBridge Appreciation Fund, vysvětluje: "Mají nadprodukci v kombinaci s nízkými náklady." Náklady stojí za omezováním produkce některých konkurentů, Petrohawk však očekává v roce 2010 naopak růst o 43 procent.

Aby toho firma dosáhla, bude muset utratit o 1,5 miliardy víc než letos, a někteří investoři se obávají, že proto bude emitovat nové akcie jako už několikrát v minulosti. Wilson ovšem v listopadu oznámil, že uvolní jednu miliardu z méně důležitých aktiv, čímž část investorů uklidnil.

Baxter International baxter 3 roky

Baxter International

 • Tržní kapitalizace: 33 miliard USD
 • Tržby v roce 2008: 12,3 miliardy USD
 • P/E ratio: 13
 • Dividendový výnos: 2,1 %

Stejně jako Amedisys se i akcie Baxter svezly s letošní nervozitou ve zdravotnickém sektoru. Pohybují se od začátku roku okolo nuly, zatímco index S&P 500 je více než 20 procent v plusu. P/E společnosti je hluboko pod svým desetiletým průměrem na úrovni 19.

Analytici i akcionáři jsou ovšem optimističtí. Baxter by měl ze zdravotnické reformy vyjít posílen. Celých 60 procent prodejů navíc směřuje mimo USA a tento podíl by se mohl ještě zvětšit. Baxter prodává širokou škálu materiálů – od injekčních stříkaček, zařízení na dialýzu, až po léky na lepší srážlivost krve.

V posledních pěti letech Baxter zaznamenal dvouciferný nárůst zisku. Ředitel firmy Bob Parkinson věří, že i v dalších letech by měl zisk růst meziročně o 11 až 13 procent. A může i rychleji, když se potvrdí dobré výsledky výzkumu preparátu IVIG, který by měl znamenat průlom v boji s Alzheimerovou chorobou. V neposlední řadě Baxter bude profitovat i z vakcíny na prasečí chřipku Celvapan. Quanta Services

quanta services 3 roky

Quanta

 • Tržní kapitalizace: 4,1 miliardy USD
 • Tržby v roce 2008: 3,8 miliardy USD
 • P/E ratio: 19
 • Dividendový výnos: -

Recese oddálila řadu projektů na modernizaci americké elektrické sítě. Vláda tyto projekty nyní oživuje a Quanta je ve výborné pozici, aby z nich mohla těžit. Je totiž největším dodavatelem elektrické energie ve Spojených státech a specializuje se na výstavbu a provozování sítí vysokého napětí.

"Quanta je sázka na spolehlivost celého systému," říká Charles Ober, manažer T. Rowe Price's New Era Fund, který letos hojně nakupoval akcie společnosti. Do distribučních sítí by mělo jít v roce 2012 dvakrát tolik peněz ve srovnání s rokem 2008, a velká část jednání bude probíhat právě příští rok.

Na 19násobku očekávaných zisků jsou akcie Quanty levné ve srovnání s pětiletým průměrem 27. Analytici očekávají pro příští rok 30procentní nárůst zisku na akcii. V nejbližších letech by měla do hospodaření pozitivně vstoupit i poslední akvizice Quanty, stavitel potrubí na zemní plyn Price Gregory.

Dlouhodobě se zdá být Quanta ještě zajímavější investicí. Projekty obnovitelných zdrojů elektrické energie také zahrnují rozvodné sítě, a do nich by se do roku 2030 mělo podle odhadu výzkumné společnosti Brattle Group investovat 1,5 až 2 biliony dolarů.

Salesforce.com salesforce.com 3 roky

Salesforce.com

 • Tržní kapitalizace: 8,1 miliardy USD
 • Tržby v roce 2008: 1,1 miliardy USD
 • P/E ratio: 75
 • Dividendový výnos: -

V době úspor to platí dvojnásob – proč platit za balíky softwaru, který stejně využijete jen zčásti? Společnost Salesforce.com pronajímá jednotlivé programy přes internet za daleko výhodnější ceny. Mezi její klienty patří giganti jako American Express, Avon nebo Motorola. A klientů přibývá – za třetí kvartál skoro 5 tisíc.

Nižší cena za jednotlivé programy pronajímané online je konkurenční výhodou oproti prémiovým Microsoft, Oracle a dalším. Navíc trend sdílení softwaru nahrává právě podobným produktům, jaké nabízí tato společnost.

Salesforce.com je typickou vysoce růstovou sázkou pro ty, kdo se chtějí podílet na technologických trendech současnosti. Ve 3. čtvrtletí rostly její tržby o 20 procent a zisk se meziročně zdvojnásobil. Analytici očekávají další růst zisku okolo 16 procent ročně.

Společnost má navíc přes miliardu dolarů v hotovosti. Objednávky sice rostou pomaleji než tržby, přesto slibují další posílení. American Tower logo

american tower 3 roky

American Tower

 • Tržní kapitalizace: 16,4 miliardy USD
 • Tržby v roce 2008: 1,6 miliardy USD
 • P/E ratio: 51
 • Dividendový výnos: -

Mobilní trh se znovu rozjede. Nové technologie poženou zákazníky zpátky do obchodů. A společnost American Tower na tom nepochybně vydělá. Bez jediného čipu.

American Tower vlastní 26 tisíc ocelových věží a pronajímá místo na nich pro vysílače signálu – telefonního, televizního i internetového. Jednoduchý byznys model. A díky zákonům kontroluje AT obrovská teritoria prakticky bez konkurence.

Společnost má nízkou míru zadlužení, což nechává dostatek hotovosti na aktivity v zahraničí. A právě tam jsou poměrně velké tržní příležitosti – bezdrátové pokrytí je například v Indii pouze třetinové, v Mexiku 67 procent.

Renhe renhe 3 roky

Renhe

 • Tržní kapitalizace: 4,4 miliardy USD
 • Tržby v roce 2008: 439 milionů USD
 • P/E ratio: 6
 • Dividendový výnos: 6 %

Čínská společnost Renhe Commercial Holdings má hodně zvláštní obor činnosti – buduje letecké kryty na objednávku čínské vlády. A zároveň je pronajímá jako podzemní nákupní centra. Podniká tak už dvacet let, a daří se jí výborně.

V roce 2007 její tržby vzrostly o 125 procent a zisk vyskočil o celých 450. A v roce 2008 dokonce tržby vylétly o 732 a čistý zisk o 614 procent! Tyto hodnoty dlouho nevydrží, ale analytici očekávají další masivní posilování. Podle Bank Of America bude letošní růst zisku okolo 100 procent a v dalších letech okolo 30 procent. Akcie se přesto obchodují za babku – P/E ratio na úrovni 6!

"Má to dva hlavní důvody. Zaprvé je akcie na burze krátce, a zadruhé je její příběh zkrátka dost nesrozumitelný pro typické realitní a maloobchodní analytiky," tvrdí Brett Johnson, který řídí Grubb & Ellis AGA International Realty Fund. Dokud však bude trvat poptávka ze strany čínské armády (a nic nenasvědčuje opaku), bude mít Renhe o příjmy postaráno, a to bez jakékoli konkurence.

Renhe nemá žádné dluhy, protože neplatí za prostory, kde buduje své projekty. A pronajímá do 30 procent ploch krytů, a to na desítky let dopředu. Kdo hledá investiční perličku pro rok 2010, ať zavítá do Číny.

Vornado vornado 3 roky

Vornado

 • Tržní kapitalizace: 11,5 miliardy USD
 • Tržby v roce 2008: 2,7 miliardy USD
 • P/E ratio: 14
 • Dividendový výnos: 4,1 %

Pád nemovitostního trhu smetl celou řadu společností. Ty, které přežily, budou mít při jeho oživení jedinečnou příležitost investovat levně do znovu se nadechujícího trhu. Příkladem je Vornado Realty Trust. Té by se mělo dařit díky akvizicím a vlastnímu současnému portfoliu.

Díky stabilnímu portfoliu a miliardám v hotovosti by společnost mohla využít příležitost, která je jednou za desítky let. Vornado vlastní kancelářské prostory v New Yorku i Washingtonu, as také přes 160 komerčních nemovitostí ve Spojených státech a Portoriku.

Společnost má velice příznivou úroveň zadlužení. Navíc akcie se obchodují na 14násobku očekávaného zisku v roce 2010, což je méně než průměr indexu S&P 500. Akcie jsou na polovině svých maxim z doby před krizí. Zisk by měl v roce 2010 podle Morningstar vzrůst o 30 procent a o dalších 5,5 procenta v dalších letech.

Zdroj: CNN