Marc Faber: Investiční "tutovky" pro rok 2010
|

Marc Faber: Investiční "tutovky" pro rok 2010

Uznávaný burzovní guru Marc Faber v nedávném rozhovoru pro indickou televizi nabídl své investiční tipy pro rok 2010. Mezi top kandidáty na růst zařadil zemní plyn, zemědělské komodity, zlato nebo indické banky.

Komodity Zlato Indie
marc faber

Jednotná evropská měna EURo má řadu problémů, ale stejně jako řada dalších měn vůči dolaru zpevňuje. Tento faktor bude podle Fabera podporovat v příštím roce cenu zlata a dodává: „Celosvětově se objem měnových rezerv od roku 1996 zvýšil z jedné na sedm biliónů dolarů. Cenu zlata však sedminásobné zhodnocení neprovázelo“.

Asijské centrální banky, včetně Japonska drží 70 % světových měnových rezerv a z toho jsou jen dvě procenta ve zlatě, a proto řada centrální bank bude podle Fabera následovat nedávné kroky Indické státní banky a přesměruje část svých peněz právě do zlata.

Faber zůstává velmi pozitivní na cukr, ale mezi nejvíce podhodnocené komodity řadí pšenici, která je po zohlednění inflace na 200letých minimech. Za velice levný považuje také zemní plyn. V rámci jednotlivých komoditních tříd doporučuje agrární komodity, které nezastihl tak silný růst jako např. průmyslové kovy (měď) nebo ropu.

Aktuální ceny komodit

Faberovi se libí také indické banky, které na rozdíl od těch na vyspělých trzích nepoužívají tak silnou finanční páku a nemají velkou expozice v komerčních nemovitostech. Faber také dlouhodobě sází na indický sektor rezidenčního bydlení.

Zdroj: ET Now