ČEZ: Býčí agent v komatu
|

ČEZ: Býčí agent v komatu

Spící býčí agent – tak zněl ještě před několika měsíci analytický konsensus, alespoň pokud jde o cílové ceny a doporučení. Nyní začíná být situace trochu odlišná, nazvěme ji třeba „býčí agent v komatu.“

Nové reporty nabírají totiž dosti temný směr, zatím největší „ťafkou“ musel být pro investory nedávné snížené investiční doporučení od analytiků Bank of America/Merrill Lynch spojený s poměrně otřesnou valuací (ohodnocení akcií).

P/E

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku, nižší hodnota se považuje za investičně atraktivnější

Poměrové ukazatele přitom hovoří poměrně příznivě: Z dat České spořitelny vychází, že ČEZ je pohledem poměrového ukazatele P/E 2009 levnější než sektorový medián pro střední a východní Evropu, či střední hodnota indexu EuroStoxx Utilities, má v obou případech vyšší dividendový výnos, vyšší marži provozního zisku (EBITDA), či vyšší návratnost vlastního kapitálu (vše pro rok 2009).

R-FACTOR

Investiční doporučení, jež vydávají jednotlivé analytické domy jsme pro větší přehlednost zjednodušili do pěti stupňů (buy, overweight, neutral, underweight, sell) a přiřadili jsme jim číselné hodnoty (1-5), hodnoty jsme zprůměrovali a výsledkem je jedno key-number, které hledáte a zanedlouho budete moci porovnat v rámci SPADových emisí. Ukazatel nabývá hodnot od 1 do 5 (1 znamená „buy,“ 5 znamená „sell,“ čím blíže tedy bude ukazatel jedné, tím je podle analytiků atraktivnější a naopak).

Pojďme se podívat na agregaci doporučení od počátku září se zahrnutím nových reportů a určeme novou hodnou R-FACTOR. Jako vždy nejdříve k cílovým cenám.

Pokud vezmeme ty, jejichž stáří nepřevyšuje jeden měsíc, dostáváme se na roční vizi 988 Kč, což by stále nabízelo akcii poměrně slušný růstový prostor kolem 17 %.

Znepokojivý je ovšem trend, který v posledních dvou měsících začíná tlačit cílové ceny v mnoha případech velmi hluboko pod tisícikorunu.

Pojďme k agregaci doporučení – nová hodnota R-FACTOR činí 2,57, což je pokles o více než desetinu bodu oproti původním 2,46. Titul se tak posouvá do intervalu (2 – 3, tedy „nadvážit“ – „držet“), na jejichž hraně balancuje. Ve prospěch prvního stupně nicméně hovoří stále příznivá relace mezi průměrným cílem a aktuální tržní cenou.

Jak si vedou ostatní SPADové akcie podle R-faktoru:

 1. Telefónica O2 2,27

 2. ČEZ 2,46

 3. Komerční banka 2,57

 4. Unipetrol 2,57

 5. VIG 2,88

 6. Erste Bank 3

 7. Pegas 3

 8. NWR 3,06

 9. CME 3,29

 10. Orco 4,67

 11. ECM 5