Jim Cramer: Diverzifikované dividendové portfolio
|

Jim Cramer: Diverzifikované dividendové portfolio

Vezmeme-li v úvahu všechny výhody, které nabízejí akcie s vysokým dividendovým výnosem, najdeme vůbec důvod, proč nesestavit celé portfolio jen z těchto titulů? Sneslo by takové portfolio přísná měřítka a požadavky na diverzifikaci? Jim Cramer se pro server thestreet.com pokusil tuto otázku zodpovědět.

Faktory jako inflace nebo úrokové sazby mění atraktivitu dividendových titulů ve srovnání s jinými investicemi. Mohou způsobit, že se tyto akcie obchodují všechny podobným způsobem, v podobné náladě. Ovšem mají daleko menší vliv než to, zda je ten který sektor zrovna v kurzu, nebo není.

Podle Jima Cramera tedy to, zda dividendové portfolio může být diverzifikované, záleží na okolnostech. Diverzifikace se totiž nepopírá s tím, když všechny tituly budou dividendové.

Všechny sektory ovšem v portfoliu mohou být jen těžko. Diverzifikaci většinou chápeme jako sektorovou. A společnosti, které pravidelně vyplácejí tučnou dividendu, v některých sektorech převažují, a v jiných naopak chybějí.

Cramer tak své dividendové portfolio doporučuje americkým spořitelům, kteří si investicemi plánují přilepšit na stáří v rámci IRA (Individual Retirement Account, volně přeloženo osobní důchodový účet). Ve Spojených státech neplatíte z takových výnosů v rámci spoření průběžně žádné daně, pokud výnosy dál reinvestujete. Daně se platí až na konci, při vyplacení naspořeného balíku peněz. A to z něj dělá hodně zajímavý investiční nástroj.

Cramer se pokusil najít takové portfolio akcií s vysokým dividendovým výnosem, které by se v rámci IRA svým zhodnocením vyrovnalo libovolnému nedůchodovému portfoliu. Výsledkem jsou čtyři akcie a jeden ETF, na nichž ilustruje nejen to, jaké hledat akcie s vysokým dividendovým výnosem, ale také co obecně u akcií sledovat, než do nich investujete.

Zdůrazňuje však, že jsou to akcie doporučované nyní, s vědomím, že během několika měsíců se mohou změnit některá fundamentální data, a doporučení by nemuselo fungovat. Nebyl by to starý dobrý Jim, kdyby nepochyboval.

Eli Lilly

Eli Lilly 3 roky

S výnosem 5,8 procenta je Eli Lilly na špici mezi velkými farmaceutickými firmami, a dividendu dokonce dál zvyšuje. Další velcí hráči v oboru (Pfizer, Wyeth, Merck, Bristol-Myers) buď zůstávají na svém, nebo dokonce dividendy omezují. To je výrazem síly Eli Lilly, které se navíc daří na poli akvizic, jako například v roce 2008 s nákupem společnosti ImClone za 6 miliard dolarů.

S ní koupila Eli Lilly mimo jiné lék proti rakovině Erbitux. A právě léky na rakovinu zatím vlády po celém světě hradí pro všechny pacienty. Navíc se tím Eli zajistila proti vypršení patentové ochrany u svého nejprodávanějšího preparátu Zyprexa, který bude od roku 2011 vystaven tlaku ze strany generik.

Dividendu zvyšuje společnost 41 let, naposledy v prosinci 2008, kdy ji čtvrtletně zvedla na 49 centů na akcii. Se svými odhadovanými zisky na rok 2009 na úrovni 4,22 dolaru na akcii tedy na takovou dividendu bohatě má. A protože Lilly očekává růst zisku o dalších 7 procent v roce 2010, je možné, že dividendu opět zvedne. Sice operuje s poměrně velkým dluhem, ale zachovává si A-rating.

Největší obavy okolo tohoto titulu a celého sektoru farmacie pramení z Obamovy zdravotnické reformy, která může zatlačit na ceny léků. Zároveň má však Eli Lilly širokou podporu ve svém domovském státě Indiana, kde je jedním z největších zaměstnavatelů.

Consolidated Edison

Consolidated Edison 3 roky

Firma známá pod zkratkou Con-Ed vyplácí dividendu 6,4 procenta. V lednu 2009 ji společnost zvýšila už 34. rok v řadě, a to na současných 59 centů na akcii čtvrtletně.

Vyplácené dividendy v roce 2009 spolknou okolo 75 procent očekávaných zisků (3,21 dolaru na akcii za rok). Běžně se o bezpečném dividendovém titulu mluví do úrovně 50 procent z celkového zisku. Ovšem Con-Ed není běžná společnost. Státní regulace umožňuje Con-Edu i dalším poskytovatelům veřejných služeb vydělávat na poplatcích i na ziscích z akcií. V kombinaci s finanční injekcí 721 milionů dolarů v dubnu 2009 a očekávaným růstem poptávky po elektřině to znamená, že se investoři o dividendu z Con-Edu nemusejí bát.

Firma navíc díky dobrému managementu opustila většinu výroby elektřiny, především uhelné, a soustředí se na základy energetického byznysu – dopravu a distribuci elektrické energie a zemního plynu zákazníkům.

AT&T

AT&T 3 roky

Společně s Verizonem společnost ovládá sektor bezdrátových technologií, a 6,4 procenta dividendového výnosu může za to, že o tom ví celý investorský svět. Verizon není ve výběru jen proto, že Jim Cramer házel niklákem a volba padla na AT&T. Firma zvyšuje dividendu už 24 let.

41 centů na akcii za čtvrtletí, to představuje 78 procent očekávaného zisku v roce 2009. Není to tedy tak bezpečné, jak by teoretici požadovali, ovšem firma si zaslouží trochu přimhouřit oko, protože má velice stabilní byznys, nejvyšší úvěrový rating a dostatečnou cash flow.

Je to iPhone, co táhne výnosy společnosti a láká nové zákazníky do celého sektoru. Firmě se daří i v dalších oblastech, ovšem s výjimkou kdysi té zcela základní – pevných linek. AT&T je dnes zkrátka supermoderní společnost s nejvyspělejší technologií. Svůj starý telefon dejte dětem na hraní. Zákazníci utrácejí za telekomunikace víc než kdykoli předtím. A díky úspoře nákladů rostou výnosy AT&T i v době krize.

Powershares Financial Preferred Portfolio

PowerShares Financial Preferred Portfolio 3 roky

Tento ETF zahrnuje prioritní akcie 30 finančních společností a nabízí dividendový výnos 11,6 procenta. Umožňuje podílet se na řadě zahrnutých společností bez rizika přílišného zainteresování se v některé konkrétní.

Prioritní akcie fungují napůl jako akcie, napůl jako dluhopisy. Dividendy jsou fixní, tedy něco jako u dluhopisů. A pokud není dost hotovosti k uspokojení výplat všem akcionářům (majitelům fondu), první je uspokojována poptávka majitelů právě těchto prioritních akcií. Za to se ve většině případů majitelé těchto podílů vzdávají hlasovacích práv na valných hromadách a samozřejmě také části výnosu, pokud dojde k podobné rally jako od března roku 2009.

Tento ETF se může poměrně hodně vyplatit, a to proto, že právě finanční instituce budou mít tendenci lákat investory na vysoké výnosy, aby pokryly své výdaje na ozdravení.

Fond vyplácí dividendu mezi 10 a 12 centy, tedy přes 11 procent. To je zhruba čtyřnásobek průměru společností z indexu S&P 500. Cramer zvolil tento ETF proto, že se obává vypíchnout kterýkoli ze štědrých bankovních titulů z důvodu možných komplikací v bankovním sektoru.

Kinder Morgan Energy Partners

Kinder Morgan Energy Partners 3 roky

Pod tímto označením se skrývá majitel 26 tisíc kilometrů potrubí na ropu a zemní plyn a zhruba 170 přečerpávacích stanic. Funguje jako tzv. master limited partnership, čímž se poněkud liší od klasické akciové společnosti. Především toto "partnerství" neplatí daně z příjmu a téměř veškerý zisk rozděluje mezi partnery, vlastníky jednotek tohoto partnerství (což je lepší označení než klasičtí akcionáři). Zisk rozděluje mezi tyto partnery ve formě podobné dividendě.

KMEP nabízejí výnos okolo 10 procent, ale tato úroveň hodně kolísá podle toho, kolik se v tom kterém čtvrtletí podaří utržit. Na rozdíl od těžařů a producentů surovin vydělávají KMEPA spíše na uskladnění a přepravě. A poplatky stále přitékají.

Společnost pravidelně zvyšuje výplaty podílů od roku 1997. V současnosti se jedná o 1,05 dolaru za čtvrtletí a tuto částku se daří managementu splácet z vlastní cash flow. Firma se nebojí dalšího růstu, protože je zajištěna dlouhodobými smlouvami se svými zákazníky. A to by mělo zajistit růst výnosů pro podílníky na další léta.

Zdroj: thestreet.com
13. 10. 2018 07:00

Kysilka (6D Academy): Data o zákaznících jsou zlato 21. století, Česko k nim má stále daleko

Česko není montovna, to je klišé, ale je v rámci globálních řetězců někde uprostřed, a tím pádem není prodejcem...
Česká republika Česká ekonomika Informační technologie
10. 10. 2018 18:00

Kupka & Novák: Nástup nového čínského průmyslu je impozantní

Struktura čínské ekonomiky se mění, stále významnější je výroba s vyšší přidanou hodnotou. Typickým příkladem jsou...
Čína Emerging Markets Světová ekonomika
9. 10. 2018 07:00

Pavel Kysilka (6D Academy): Auta využíváme ze 7 %, technologie to změní

Poptávka po osobních vozech na západě by do dvaceti let mohla propadnout na deset procent stávající produkce. České...
Auta Technologie Sdílená ekonomika
8. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Český vodík si razí cestu srdcem USA

Vodík má nakročeno stát se palivem budoucnosti. Technologie, které ho jednou dostanou i pod kapotu vašeho auta,...
Investorský magazín Investiční alternativy Investování
7. 10. 2018 15:00

START Day č. 3: Primoco UAV a UDI CEE od investorů získaly více než 320 milionů Kč. Jak úpis akcií hodnotí jejich zástupci?

V úterý proběhl na trhu START pražské burzy pro malé a střední podniky úpis akcií výrobce bezpilotních letadel...
Akcie ČR Pražská burza Technologie
6. 10. 2018 18:00

Jeff Bezos v roce 1997: Nejbohatší muž světa byl i v začátcích svého byznysu o krok napřed

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je nejbohatší člověk na světě. Nebylo to tak vždy, vlastně ještě celkem nedávno ne....
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Byznys a podnikání
6. 10. 2018 12:00

Česko v síti globálních řetězců: Vláda může udělat hodně, bojovat s globalizací ale nemá smysl, tvrdí ekonom

České firmy v obchodních a dodavatelských řetězcích umějí uspět. Nejsou sice zpravidla na vrcholu, ale dokáží se...
Česká republika Česká ekonomika Globalizace
5. 10. 2018 12:00

David Bárta (CityOne): Státy a města musejí podporovat inovace pro lepší život

Lidé se stále více zajímají o to, v čem žijí. Brzdou pro Česko a další středoevropské a východoevropské země je...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
4. 10. 2018 15:00

Pavel Kohout: Riziko amerického penzijního systému a ukolébaná Evropa plná regulace

Americký penzijní systém je z velké části založen na tom, že zaměstnancům spoří jejich zaměstnavatelé. Velké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Penzijní fondy
2. 10. 2018 12:00

Politolog Strejček: Politiku Donalda Trumpa Evropa nepochopila

Na přelomu 19. a 20. století byla globálním hospodářským hegemonem Velká Británie a na paty jí začínalo šlapat...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Donald Trump
1. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Průvodce světem akcií

Pokud máte rádi akcie, aktuální Investorský magazín je přesně pro vás. Svět akcií přibližuje začátečníkům, ale také...
Akciový trh Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory
25. 9. 2018 07:00

Chytrá města: Technologie nás mohou dovést zpět k tradičním hodnotám a výrobkům, věří expert

Chytrá města ukazují, jak je podstatné posilovat demokracii, informovanost a vzdělanost lidí. Poté je možné...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
24. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Předpověď podzimního burzovního počasí v Praze, opční obchody a úspěšné děti

V aktuálním Investorském magazínu se zaměřujeme na podzimní vyhlídky akcií nejen z pražské burzy, poradíme, jak...
Akcie ČR Střední a východní Evropa Rozhovor
22. 9. 2018 07:00

Schneider (Aspen Institute): Otevřenost ekonomiky znamená výhody i rizika, Češi by si to měli více uvědomovat

Osmdesát procent českého zahraničního obchodu je se zeměmi Evropské unie, a mělo by proto smysl odpovídající podíl...
Česká republika Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
20. 9. 2018 07:00

Toto je největší výzva pro čínskou ekonomiku, říká ekonom

Nová, bohatší generace Číňanů již nemusí mít takovou chuť tvrdě pracovat, jakou měli ještě jejich rodiče. To by pro...
Čína Emerging Markets Ekonomické a politické hrozby
18. 9. 2018 07:00

Novák (AKCENTA CZ): Čína se dere do čela globálního pelotonu, tak dominantní jako USA ale nebude

Po přepočtu podle parity kupní síly je čínská ekonomika již nyní největší na světě. Spíše než globálním hegemonem se...
Světová ekonomika Čína Emerging Markets
17. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Desáté výročí pádu Lehman Brothers

15. září 2008 vyhlásila bankrot čtvrtá největší investiční banka v Americe. Krach Lehman Brothers odstartoval...
Lehman Brothers Finanční krize Světové akcie
14. 9. 2018 09:00

Pivoňka & Lalka: Regulace není žádná legrace

Ekonomický vývoj a rozvoj technologií mají za následek vytváření nových regulací. O některých ne zrovna povedených...
Česká republika Česká ekonomika Slovensko
13. 9. 2018 18:00

Měnové systémy a technologie: Lokálních měn, platebních platforem a aplikací bude přibývat, peníze na běžném účtu jsou na ústupu

Během finanční krize zamrzly penězovody, na což reagovaly různé segmenty ekonomiky a komunity specifickými řešeními....
Měny Světová ekonomika Trendy
13. 9. 2018 07:00

Pavel Hnát (VŠE): Evropa se na globální scéně přeceňuje, nástup Asie v čele s Čínou pro Česko může být i příležitost

Ekonomický i politický význam Evropy na globální scéně je dlouhodobě nadhodnocován. Současná nejistota ohledně...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika