Jim Cramer: Diverzifikované dividendové portfolio
|

Jim Cramer: Diverzifikované dividendové portfolio

Vezmeme-li v úvahu všechny výhody, které nabízejí akcie s vysokým dividendovým výnosem, najdeme vůbec důvod, proč nesestavit celé portfolio jen z těchto titulů? Sneslo by takové portfolio přísná měřítka a požadavky na diverzifikaci? Jim Cramer se pro server thestreet.com pokusil tuto otázku zodpovědět.

Faktory jako inflace nebo úrokové sazby mění atraktivitu dividendových titulů ve srovnání s jinými investicemi. Mohou způsobit, že se tyto akcie obchodují všechny podobným způsobem, v podobné náladě. Ovšem mají daleko menší vliv než to, zda je ten který sektor zrovna v kurzu, nebo není.

Podle Jima Cramera tedy to, zda dividendové portfolio může být diverzifikované, záleží na okolnostech. Diverzifikace se totiž nepopírá s tím, když všechny tituly budou dividendové.

Všechny sektory ovšem v portfoliu mohou být jen těžko. Diverzifikaci většinou chápeme jako sektorovou. A společnosti, které pravidelně vyplácejí tučnou dividendu, v některých sektorech převažují, a v jiných naopak chybějí.

Cramer tak své dividendové portfolio doporučuje americkým spořitelům, kteří si investicemi plánují přilepšit na stáří v rámci IRA (Individual Retirement Account, volně přeloženo osobní důchodový účet). Ve Spojených státech neplatíte z takových výnosů v rámci spoření průběžně žádné daně, pokud výnosy dál reinvestujete. Daně se platí až na konci, při vyplacení naspořeného balíku peněz. A to z něj dělá hodně zajímavý investiční nástroj.

Cramer se pokusil najít takové portfolio akcií s vysokým dividendovým výnosem, které by se v rámci IRA svým zhodnocením vyrovnalo libovolnému nedůchodovému portfoliu. Výsledkem jsou čtyři akcie a jeden ETF, na nichž ilustruje nejen to, jaké hledat akcie s vysokým dividendovým výnosem, ale také co obecně u akcií sledovat, než do nich investujete.

Zdůrazňuje však, že jsou to akcie doporučované nyní, s vědomím, že během několika měsíců se mohou změnit některá fundamentální data, a doporučení by nemuselo fungovat. Nebyl by to starý dobrý Jim, kdyby nepochyboval.

Eli Lilly

Eli Lilly 3 roky

S výnosem 5,8 procenta je Eli Lilly na špici mezi velkými farmaceutickými firmami, a dividendu dokonce dál zvyšuje. Další velcí hráči v oboru (Pfizer, Wyeth, Merck, Bristol-Myers) buď zůstávají na svém, nebo dokonce dividendy omezují. To je výrazem síly Eli Lilly, které se navíc daří na poli akvizic, jako například v roce 2008 s nákupem společnosti ImClone za 6 miliard dolarů.

S ní koupila Eli Lilly mimo jiné lék proti rakovině Erbitux. A právě léky na rakovinu zatím vlády po celém světě hradí pro všechny pacienty. Navíc se tím Eli zajistila proti vypršení patentové ochrany u svého nejprodávanějšího preparátu Zyprexa, který bude od roku 2011 vystaven tlaku ze strany generik.

Dividendu zvyšuje společnost 41 let, naposledy v prosinci 2008, kdy ji čtvrtletně zvedla na 49 centů na akcii. Se svými odhadovanými zisky na rok 2009 na úrovni 4,22 dolaru na akcii tedy na takovou dividendu bohatě má. A protože Lilly očekává růst zisku o dalších 7 procent v roce 2010, je možné, že dividendu opět zvedne. Sice operuje s poměrně velkým dluhem, ale zachovává si A-rating.

Největší obavy okolo tohoto titulu a celého sektoru farmacie pramení z Obamovy zdravotnické reformy, která může zatlačit na ceny léků. Zároveň má však Eli Lilly širokou podporu ve svém domovském státě Indiana, kde je jedním z největších zaměstnavatelů.

Consolidated Edison

Consolidated Edison 3 roky

Firma známá pod zkratkou Con-Ed vyplácí dividendu 6,4 procenta. V lednu 2009 ji společnost zvýšila už 34. rok v řadě, a to na současných 59 centů na akcii čtvrtletně.

Vyplácené dividendy v roce 2009 spolknou okolo 75 procent očekávaných zisků (3,21 dolaru na akcii za rok). Běžně se o bezpečném dividendovém titulu mluví do úrovně 50 procent z celkového zisku. Ovšem Con-Ed není běžná společnost. Státní regulace umožňuje Con-Edu i dalším poskytovatelům veřejných služeb vydělávat na poplatcích i na ziscích z akcií. V kombinaci s finanční injekcí 721 milionů dolarů v dubnu 2009 a očekávaným růstem poptávky po elektřině to znamená, že se investoři o dividendu z Con-Edu nemusejí bát.

Firma navíc díky dobrému managementu opustila většinu výroby elektřiny, především uhelné, a soustředí se na základy energetického byznysu – dopravu a distribuci elektrické energie a zemního plynu zákazníkům.

AT&T

AT&T 3 roky

Společně s Verizonem společnost ovládá sektor bezdrátových technologií, a 6,4 procenta dividendového výnosu může za to, že o tom ví celý investorský svět. Verizon není ve výběru jen proto, že Jim Cramer házel niklákem a volba padla na AT&T. Firma zvyšuje dividendu už 24 let.

41 centů na akcii za čtvrtletí, to představuje 78 procent očekávaného zisku v roce 2009. Není to tedy tak bezpečné, jak by teoretici požadovali, ovšem firma si zaslouží trochu přimhouřit oko, protože má velice stabilní byznys, nejvyšší úvěrový rating a dostatečnou cash flow.

Je to iPhone, co táhne výnosy společnosti a láká nové zákazníky do celého sektoru. Firmě se daří i v dalších oblastech, ovšem s výjimkou kdysi té zcela základní – pevných linek. AT&T je dnes zkrátka supermoderní společnost s nejvyspělejší technologií. Svůj starý telefon dejte dětem na hraní. Zákazníci utrácejí za telekomunikace víc než kdykoli předtím. A díky úspoře nákladů rostou výnosy AT&T i v době krize.

Powershares Financial Preferred Portfolio

PowerShares Financial Preferred Portfolio 3 roky

Tento ETF zahrnuje prioritní akcie 30 finančních společností a nabízí dividendový výnos 11,6 procenta. Umožňuje podílet se na řadě zahrnutých společností bez rizika přílišného zainteresování se v některé konkrétní.

Prioritní akcie fungují napůl jako akcie, napůl jako dluhopisy. Dividendy jsou fixní, tedy něco jako u dluhopisů. A pokud není dost hotovosti k uspokojení výplat všem akcionářům (majitelům fondu), první je uspokojována poptávka majitelů právě těchto prioritních akcií. Za to se ve většině případů majitelé těchto podílů vzdávají hlasovacích práv na valných hromadách a samozřejmě také části výnosu, pokud dojde k podobné rally jako od března roku 2009.

Tento ETF se může poměrně hodně vyplatit, a to proto, že právě finanční instituce budou mít tendenci lákat investory na vysoké výnosy, aby pokryly své výdaje na ozdravení.

Fond vyplácí dividendu mezi 10 a 12 centy, tedy přes 11 procent. To je zhruba čtyřnásobek průměru společností z indexu S&P 500. Cramer zvolil tento ETF proto, že se obává vypíchnout kterýkoli ze štědrých bankovních titulů z důvodu možných komplikací v bankovním sektoru.

Kinder Morgan Energy Partners

Kinder Morgan Energy Partners 3 roky

Pod tímto označením se skrývá majitel 26 tisíc kilometrů potrubí na ropu a zemní plyn a zhruba 170 přečerpávacích stanic. Funguje jako tzv. master limited partnership, čímž se poněkud liší od klasické akciové společnosti. Především toto "partnerství" neplatí daně z příjmu a téměř veškerý zisk rozděluje mezi partnery, vlastníky jednotek tohoto partnerství (což je lepší označení než klasičtí akcionáři). Zisk rozděluje mezi tyto partnery ve formě podobné dividendě.

KMEP nabízejí výnos okolo 10 procent, ale tato úroveň hodně kolísá podle toho, kolik se v tom kterém čtvrtletí podaří utržit. Na rozdíl od těžařů a producentů surovin vydělávají KMEPA spíše na uskladnění a přepravě. A poplatky stále přitékají.

Společnost pravidelně zvyšuje výplaty podílů od roku 1997. V současnosti se jedná o 1,05 dolaru za čtvrtletí a tuto částku se daří managementu splácet z vlastní cash flow. Firma se nebojí dalšího růstu, protože je zajištěna dlouhodobými smlouvami se svými zákazníky. A to by mělo zajistit růst výnosů pro podílníky na další léta.

Zdroj: thestreet.com
23. 10. 2020 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý