Weinberg: Ropa se příští rok propadne pod 60 USD
|

Weinberg: Ropa se příští rok propadne pod 60 USD

Hlavní analytik Commerzbank Eugen Weinberg nabízí silný argument, proč čeká cenu ropy i přes předpokládané ekonomické oživení, pád pod 60 USD za barel.

Eugen Weinberg

„Příští rok je velká šance, že cena ropy zamíří dolů. Disciplína členů OPEC je velmi slabá a nic se v tomto směru brzy nezlepší“.

Weinberger se domnívá, že do té doby než se budou členové OPEC držet dohodnutých těžebních kvót, lze považovat letošní silný růst za předčasný.

„Ropa se v posledním čtvrtletí roku 2010 dostane na 59 USD za barel a hlavním důvodem bude růst produkce členů zemí vyvážející ropu OPEC“, tvrdí Eugen Weinberg.

OPEC na svém prosincovém zasedání nezvedl denní těžbu. Ta zůstává na 24,8 mil. barelů denně. I přes tuto dohodnutou kvótu se však většinou vytěží víc, v poslední době je to podle Weinbergera o 1,6 mil barelů denně navíc. „To jen dokládá, že nikdo z členů OPEC nebere dohody moc vážně“.

Cenu ropy bude příští rok nadále velmi ovlivňovat vývoj dolaru. "Případné posílení dolaru bude tlumit případný růst světové poptávky po ropě", říká Eugen Weinberg.

Svůj vliv bude mít také síla globálního ekonomického oživení. Podle Eugena Weinbergera je nabídková strana ropy „dobře zásobená“, a proto aktuální vztah mezi nabídkou a poptávkou nedává ropě moc prostoru, aby se příští rok obchodovala nad 70 USD za barel.

Zdroj: Commerzbank