3 růstové společnosti pro rok 2010
|

3 růstové společnosti pro rok 2010

Jsou na přelomu roku akcie firem levné, nebo naopak drahé? Záleží na odhadech analytiků na rok 2010. Ty nemusejí být stoprocentní, přesto existují favoriti, pokud jde o růst ceny akcií.

Zisky evropských i amerických firem za rok 2009 jsou již téměř jasné, a proto se investoři soustřeďují na možnosti investic v roce 2010. Genzyme, Career Education i Boeing by se měly dostat vysoko nad stávající hodnotu akcií, a to nehledě na možné pomalejší tempo ekonomického oživení.

Genzyme

Genzyme 3 roky

Společnost se zabývá výrobou léků a výzkumem genetických vad. Například za krevní testy a rozbor DNA nenarozeného dítěte americká matka připlácí tisíc dolarů. Na jednu stranu je to hodně peněz, ale na druhou stranu například ve srovnání s léčbou Gaucherovy choroby, která přijde postižené na 200 tisíc dolarů ročně, je to zanedbatelná suma. Přestože tato nemoc postihne jednoho člověka z 50 tisíc, je právě výroba léků a léčebný program proti této chorobě jedním z hlavních příjmů Genzymu.

Firmě k letošním lepším hospodářským výsledkům pomohlo také uzavření několika výrobních závodů. Pro rok 2010 analytici odhadují růst tržeb o zhruba 60 procent. To vytváří pro investory velice zajímavou příležitost, Genzyme by proto určitě neměl chybět v investičních portfoliích.

Career Education

Career Education 3 roky

Společnost působí v 88 školách ve Spojených státech a Evropě. Nabízí především studijní programy zaměřené studium ekonomie, podnikání, IT a zdravotnických služeb. Její tržby by se měly podle analytiků příští rok zdvojnásobit.

Rok 2009 byl pro vzdělávací sektor ve Spojených státech velmi dobrý. Nezaměstnanost se zvýšila, a to nutilo lidi k návratu do škol za účelem rekvalifikace nebo získání dalšího vzdělání. Navíc základní úroková sazba je na minimu, což umožňuje z levně půjčených peněz poskytnout studentům lepší finanční podmínky pro studium. Především podpora splácení školného je v Americe velmi štědrá.

To vše znamenalo pro školy více příjmů. Pokud by však došlo k rychlejšímu ekonomickému uzdravení, školy a společnosti nabízející výukové programy by to pocítily negativně. Akcie Career Education by tak utrpěly ztrátu v řádu procent.

Boeing

Boeing 3 roky

Rok 2009 nebyl pro Boeing zrovna ideální. Tržby společnosti trpěly nižším zájmem o cestování. To vedlo letecké společnosti k odstoupení od smluv, které zaručovaly další odkup vyrobených letadel. Ovšem zlepšující se ekonomická nálada, a především pak úspěšná premiéra nového 787 Dreamliner zajišťují více než pozitivní výhled na rok 2010.

Tržby společnosti by se totiž mohly až ztrojnásobit, čímž by společnost překonala dokonce i výsledky z roku 2008. Akcie Boeingu mají velkou šanci v příštím roce dosáhnout nových maxim, a investoři by je proto neměli opominout při svém investičním rozhodování.

Zdroj: Smartmoney.com