Zlato - technická analýza a investiční nástroje (ETF a opce)
|

Zlato - technická analýza a investiční nástroje (ETF a opce)

Jelikož zlato bylo v nedávné době hitem číslo jedna a v současné době haló okolo něj utichlo, je čas podívat se, jestli nenastal vhodný okamžik k nákupu předtím, než se opět zvedne všeobecný zájem o jeho koupi.

Technická analýza Zlato

Z fundamentálního hlediska je známo, že se zlato nachází v solidní kondici a jeho další růst třeba i o 50 % je dost pravděpodobný.

Technická analýza denního grafu ETF na zlato - SPDR Gold Shares (Ticker: GLD)

Trend, podle kterého cena "jela" v posledním cca půl roce je pod tlakem, nicméně je vidět, že na ceně 105 se nachází první smysluplný support. Je také hezky vykreslena vlajka, ve které cena padá dolů. Takovéto vlajky se vyskytují v silném býčím (nebo medvědím) trendu. Jde o pokračující formaci a obchoduje se proražení ve směru dlouhodobějšího trendu.

Z grafu je také vidět, že se spodní část vlajky aktuálně nachází u hranice 105. Na stejné ceně je i 61,8% linka fibonacciho fanu a 50% fibo retracement. Dalším faktorem podporující tuto resistenci je vrchní část poslední konsolidace. Proto lze předpokládat, že zde budou nakumulovány nákupní objednávky a cena tuto cenu směrem dolů prorazí jen s velkými obtížemi. Tím je tedy definován první support. Další je na ceně 100.

technická analýza GLD

Aby nebyla situace popsána pouze pomocí linek, je přidán Stochastic Oscilator. Ten leze využít také jako ukazatel hybnosti trhu. Pokud obě jeho linky (hlavně červená) prorazí z přeprodané oblasti (nad zelenou linku [20]) s dostatečnou razancí, lze tuto situaci vyhodnotit jako signál pro vstup do dlouhé pozice.

Pokud tedy dojde k proražení vlajky směrem vzhůru a tento pohyb bude podpořen výše uvedeným signálem na stochastice, bude se jednat o velmi silný býčí signál. V ideálním případě by mohlo tomuto signálu předcházet higher high a higher low, což v tuto chvíli na grafu vidět není, naopak je zde formace opačná, lower low a lower high.

Možný způsob nákupu

Pro agresivnější obchodníky by tedy mohlo být lákavé zadat limitní pokyn na cenu 105 a stop loss (SL) lehce pod 100, profit bude rozumné umístit na cenu 120 USD, tedy na all time high. Konzervativnější obchodník by si spíš měl počkat na průraz z vlajky směrem vzhůru.

Shrneme-li vše výše uvedené do jednoho, bude vhodné postupovat takto. Řekněme, že chceme investovat 5 % portfolia do zlata. Těchto 5 % může rozdělit na dvě části (velikost částí podle agresivity). První část může být nakoupena limitním pokynem za 105 (jak je uvedeno výše) a druhou "půlku" pozice investovat až na proražení vlajky společně se signálem stochastiky.

U druhé části je vhodné umístit profit target výš než je letošní high, řekněme na cenu 150 (tedy 1500 USD za trojskou unci). Pokud teda věříte, že zlato na tuto cenu doputuje. Pokud ne, tak může být profit umístěn na ceně nižší, třeba 135 USD, nebo například podle fibonacciho retracementu.

Zvýšení efektivnosti investovaných peněz

Jestliže bude investor nakupovat přímo GLD bude velikost stop lossu (SL) na první části obchodu poměrně malý - přibližně 5 % pozice (předpokládejme, že do první části investujeme 2,5 % účtu). V takovém případě bude risk jen 0,125 % a možný zisk 0,375 % celého účtu. Z pohledu využití peněz není pozice příliš zajímavá.

Proto by bylo vhodnější využít opce na GLD. Například můžeme nakoupit za 2,5 % účtu call opce se strike 105 a expirací v červnu 2010, risk bude maximálně 2,5 % účtu, což je na jednu pozici přijatelné. Velikost zisku bude, mimo ceny podkladového aktiva, záležet také na době za jakou cena dorazí na náš profit 120 USD (opce mají časovou hodnotu) a na volatilitě. Obecně se dá říci, že by zisk mohl být asi 150 % investované částky, tedy přibližně 6 % účtu.

Pozorný čtenář si jistě všiml, že risk reward ratio (poměr zisku a risku) (RRR) je nápadně nevýhodný pro opce. Zatímco pro ETF je RRR 3, pro opce je pouze 2,5. Za tímto faktem se skrývají dvě skutečnosti.

  1. Časová hodnota opcí a

  2. volatilita podkladového aktiva.

Pokud totiž poklesne cena GLD pod náš stop loss (nestane-li se tak až v době expirace opcí, což je velmi nepravděpodobné), bude mít opční pozice stále značnou hodnotu. Pokud budeme uvažovat pokles ceny podkladového aktiva na 100, ztratí opce cca 50 % hodnoty, můžeme tyto odprodat, takže bude naše ztráta 1,25 % účtu. RRR za takového předpokladu bude při použití opcí téměř 5. Takže i z pohledu RRR je výhodnější použít opce, než nakupovat přímo GLD.

Způsobů, jak investovat do zlata prostřednictvím opcí a opčních strategií, je nesčetné množství. Uvedený příklad má sloužit pouze jako ukázka využití opcí při snaze zvýšit efektivitu investovaných peněz. Zvolit vhodné investiční nástroje je minimálně stejně důležité pro realizaci investičního záměru jako investiční záměr samotný.