5 důvodů proč by měl brzy přijít výprodej
|

5 důvodů proč by měl brzy přijít výprodej

Stratégové švýcarské banky Credit Suisse očekávají v nejbližší době výprodej na akciovém akciovém trhu. Zatím si ovšem nejsou jisti, zda půjde o začátek medvědího trhu. Proč jsou najednou tak opatrní?

Technická analýza Korekce na trzích Světové akcie

Je za tím několik psychologických, fundamentálních a technických faktorů.

Podíl pesimistů mezi finančními poradci Korekce v době optimismu

1) Medvědí nálada dosáhla úrovní svých minim z června 2004 (viz Graf 1). Panuje tedy výrazně býčí nálada. Když byl podíl pesimistů mezi finančními poradci naposledy takto nízký, tedy v letech 2003 a 2004, trhy zažily korekci o 5 procent (viz Graf 2). Je ovšem potřeba si uvědomit, že tehdy bylo daleko více optimistů, tedy býků, než dnes.

2) Roste tlak na kreditním trhu. Spready se v posledních měsících začaly zvětšovat. To není žádné překvapení, investoři zkrátka jen začali více vnímat dlouhodobé problémy se zadlužením, které jsou cítit po celém světě. Navíc zprávy z Dubaje společně s vlnou zvyšování hypotečních splátek připomínají, že kreditní krize ještě tak úplně neskončila.

V posledních třech měsících sledujeme růst ceny CDS, tedy zajištění proti úvěrovému selhání, a to především v Japonsku, které je největším světovým věřitelem. V Japonsku se ceny těchto derivátů zdvojnásobily. Překvapivě to začalo tím, že tamní demokraté zpřísnili fiskální politiku na úroveň 1,2 procenta HDP. Stejně tak se rozšiřují spready v některých evropských zemích s úvěrově horší pověstí (například v Řecku za poslední 3 měsíce vzrostly o 100 procent).

3) Míra zvyšování odhadů zisků firem dosáhla svého vrcholu. Je pravděpodobné, že také rozdíl mezi skutečnými a očekávanými zisky dosáhl svého maxima. A Credit Suisse se domnívá, že i zvyšování odhadů zisků už nebude pokračovat stejným tempem jako dosud. V posledních třech případech, kdy k tomu došlo (červen 2004, září 2005 a květen 2006), americké akcie v rámci indexu S&P 500 v následujících třech měsících stagnovaly.

4) ECB stáhne část peněz, kterými před rokem zachraňovala ekonomiku. V prosinci totiž končí některé podpůrné programy ECB. Řecko a Irsko čerpaly z fondů na refinancování nejvíce, a to zhruba 50, resp. 16 procent HDP.

50% retracement na indexu S&P 500?

5) Podle technické analýzy by index S&P 500 na hodnotě 1 121 bodů znamenal důležitou hranici 50 % retracement úrovně (viz Graf 3). Ačkoli je analýza dlouhodobě poměrně příznivá, trhy se blíží kritickému bodu. Credit Suisse je opatrná také kvůli nízké likviditě, tedy podprůměrným objemům obchodů na trzích.

Hranice 1 121 bodů americký trh ještě nedosáhl. Během posledního měsíce byly objemy obchodů o něco větší, když trh klesal, než když rostl.

Zdroj: Seeking Alpha