Zlato čeká propad. Stejně, jako tomu bylo u ropy v roce 2008.
|

Zlato čeká propad. Stejně, jako tomu bylo u ropy v roce 2008.

Cena zlata roste velmi rychle a stala se z něj tak komodita, která si za rok 2009 připsala nejvíce k dobru – 33 procent.

Komodity Technická analýza Zlato

Zlato mělo v nedávné době před sebou 3 psychologické hranice – 1000, 1080 a 1160 dolarů. Ty se podařilo překonat rychle a v minulém týdnu se zlato dostalo dokonce přes 1200 dolarů za trojskou unci.

parabolický trend SAR

Jedná se o trend sledující indikátor, který je určen k vytvoření pohyblivého stopu. Parabolic SAR je tedy používanější k zadávání stop příkazů, než k určování směru trendu. Pokud jde trend nahoru, nakupujte, když se indikátor pohne pod cenu. Pokud jde trend dolů, prodávejte, když se indikátor pohne nad cenu. Existují dvě varianty: schod a maximální schod. Čím výše je schod stanoven, tím citlivější bude indikátor k cenovým změnám. Parabolic SAR nejlépe funguje v průběhu silných období. (zdroj:ardeus.cz)

Za prolomením hranice 1000 dolarů stálo, jako je tomu u každé rally, několik faktorů. Byla to především zvyšující se nákupní aktivita centrálních bank, především pak Indické centrální banky. Dále pak zlatu pomohl slábnoucí americký dolar a snižující se úrokové sazby.

Silné odpoutání od průměrných hodnot se ve většině případů změní právě na dlouhotrvající růstový trend, tak jak tomu je právě u zlata.

Nicméně v nedávné době se podoba růstu cen zlata změnila. Není to už normální růstový trend, ale vývoj ceny zlata se změnil v něco, čemu se říká v technické analýze parabolický trend.

Příkladem pro parabolický jev je především situace, která nastala v roce 2008, kdy cena ropy překročila hranici 140 dolarů za barel a náhle se propadla. Podobný trend se tak dá očekávat i u zlata.

zlato - parabolický trend
Zdroj: CNBC