Kašlete na dolar, kupujte zlato!
|

Kašlete na dolar, kupujte zlato!

Známý obchodník Chris Pia byl v roce 1988 21letým nováčkem u Moore Capital. Tehdy ho potkal na chodbě zakladatel tohoto velkého hedgeového fondu Louis Moore Bacon.

Ropa Zlato Americký dolar

Piův monitor plný grafů udělal na Bacona dojem. Ten kluk věděl leccos o komoditách, vždyť posledních pět let dělal brigádu na COMEXu, zatímco jeho kamarádi roznášeli pití po barech.

Chris Pia

Bacon, kterému v té době Shearson Lehman svěřila k obchodování 20 milionů dolarů, Piovi řekl, aby pro něj připravil stejně dobré grafy pro jeho obchody s tímto svěřeným kapitálem. A Pia tuto šanci, tedy pracovat s Baconem pro Shearson, bez váhání přijal.

Později vzal Bacon Piu s sebou přímo do Moore Capital. V dalších 18 letech Pia Baconovi pomohl vytvořit jeden z největších fondů, který spravuje přes 10 miliard dolarů. Podařilo se to především díky schopnosti firmy odhadnout změny v cenách komodit a měn. Jako portfolio manažer v Moore Capital dokázal Chris Pia mezi lety 1996 a 2008 zesedminásobit výnosy.

Po vlastní ose

V listopadu 2008 Pia odešel z Moore Capital, aby společně s Joem Niciforem, bývalým partnerem Baconova konkurenta Paul Tudor Jones, založil vlastní fond. A právě tehdy během prvního veřejného vystoupení řekl magazínu Fortune, jak dokázal v době úprku investorů z hedgeových fondů sehnat 800 milionů dolarů a o zkušenostech z práce s Baconem. V neposlední řadě dal zajímavé tipy, jak vydělat v rámci obchodování s dolarem, zlatem a ropou.

Chrisi Piovi je dnes 43 let. Z práce s Baconem si odnesl to, co je podle něj nejdůležitější – řízení rizika. "Louis mě naučil, jak prodávat, když jde celý trh proti vám, a také to, že se nikdy nesmíte nijak emocionálně vázat na své pozice na trhu."

Dnes Pia prodává cokoli, co klesne o více než 3 procenta, a to i kdyby veškerá fundamentální data nahrávala opačnému postupu. Tato strategie byla úspěšná pro jeho fond u Moore Capital v roce 2008, tedy v době, kdy mnohé hedgeové fondy padaly jako zralé hrušky.

Loni Pia pro Moore spravoval aktiva ve výši přes bilion dolarů. Mimochodem Baconovi se v té době také nevedlo špatně – vlastní ostrov poblíž Hamptons, loveckou chatu ve Skotsku a domy v Coloradu a na Bahamách. Shánění peněz bylo ale letos i pro Piův fond složité. Kreditní krize a Madoffův skandál udělaly svoje. Piovými prvními velkými investory byly bohaté rodiny ze Švýcarska, a to například velcí hráči na poli úpravy zlata.

Dolarový index v roce 2009

Jak investuje Chris Pia?

Pia vychází při svém rozhodování z dlouhodobých trendů, ale přitom většinou vstupuje do pozic na dobu mezi třemi týdny a třemi měsíci.

Cena zlata v roce 2009

Americký dolar oslabí vůči euru o 10 procent

Pia předpovídá dolaru dvě zásadní hrozby. Zaprvé čínští a další asijští exportéři do Spojených států už nemohou navyšovat své dolarové rezervy ze svých stále rostoucích tržeb a nemohou donekonečna nakupovat americké dluhopisy. Navíc tito exportéři budou své investice postupně rozprostírat i do zlata a do eura, a to kvůli obavám z budoucí americké inflace.

Zlato poroste až k 1 300 dolarům za unci

Ropa

Pia vidí zlato jako vhodnou investici jak v době krize, tak v době velkého boomu, kdy podle některých analytiků jsou už akcie nadhodnocené. Růstu ceny zlata přispějí také centrální banky, které se budou zbavovat dolaru jako rezervní měny ve prospěch zlata (podobně jako Indie na začátku listopadu). "Pepa Investor rozumí spíš zlatu, než třeba IBM."

Ropa se bude pohybovat v pásmu 70 až 100 dolarů za barel

Levná ropa už dávno nesignalizuje zdravou ekonomiku. "Ropa dnes zdražuje společně s akciemi, a akciové trhy posilují ruku v ruce s ekonomickým růstem," tvrdí Pia. Předpokládá cenu mezi 70 a 100 dolary za barel ropy, takže investoři by podle něj měli nakupovat, jakmile se cena přiblíží sedmdesátce, a naopak prodávat, jakmile přeskočí do trojciferných hodnot. "Okolo sta dolarů nastává boom nových zařízení a ropovodů. Zvýší se tím nabídka, a ceny spadnou prudce dolů."

Zdroj: CNN