Indexový certifikát
|

Indexový certifikát

Levnější varianta podílového fondu. Hodí se pro spekulaci nebo na investici na delší časový horizont pro investora, který čeká rostoucí kurzy, ale nechce podstupovat riziko jednotlivých titulů.

Vyvíjí se v poměru 1:1 k podkladovému aktivu. Často to jsou známé burzovní indexy. To znamená, že hodnota certifikátu kopíruje hodnotu indexu PX (pražská burza) nebo DAX (německá burza) či S&P 500 (americký akciový trh). Zakoupením celého indexu investor rozkládá riziko jednotlivých akcií. Indexové certifikáty se hodí v situaci, kdy investor čeká rostoucí kurzy, ale nechce podstupovat riziko jednotlivých titulů.

Představuje jednoduchou a levnou participaci na kompletním akciovém trhu, aniž by investor musel kupovat jednotlivé akcie daného indexu(trhu). Tyto certifikáty také často umožňují investovat do exotických trhů, které jinými instrumenty zpravidla nejsou dostupné.

Slovníček

Poměr 1:100

vydělte hodnotu pokladu číslem 100 a získáte cenu certifkitátu

Quanto

certifikát je měnově zajištěný do €

Performance index

připisuje dividendy

Price index

vyplacené dividendy se nepočítají

Většina indexů má hodnoty řádově v tisících, proto indexové certifikáty nabízí poměr 1:100. Například německý index DAX se teď kotuje na úrovni 4.800 bodů. Indexový certifikát v tomto poměru stojí 48 EUR.

Pokud investujete do jiných trhů, kde je základní měna odlišná od eura, podstupujete měnové riziko. Certifikáty, které jsou měnové zajištěné proti dané měně (do eura ovšem) se nazývají QUANTO.

Věnujte pozornost tomu, jestli certifikát ( a podkladový index) připisuje i vyplácené dividendy. Pokud ano, nazývá se PERFOMANCE, pokud je nevyplácí, bývá označovaný jako PRICE INDEX.

Indexový certifikát

Certifikát můžete kdykoliv prodat za aktuální hodnotu. Pokud například index DAX bude v době prodeje na hodnotě 5.000, prodáte certifikát za 50 EUR, pokud bude 4.000, obdržíte za něj pouze 40 EUR.

Rizika

Jsou srovnatelná s investicí do akcií. Kupovat by ho měli investoři, kteří jsou ochotni akceptovat rizika a poklesy cen a očekávají od daného segmentu, který tvoří podklad certifikátu, růst.