ETF pro peněžní trh
|

ETF pro peněžní trh

V minulých měsících, zejména na podzim 2008, zaznamenaly velký příliv prostředků ETF fondy peněžního trhu. V porovnání s klasickými podílovými fondy této kategorie mají několik výhod. Jsou flexibilnější a levnější. A to především díky možnosti, obchodovat je přes burzu.

Jako benchmark (referenční index) funguje v Evropské unii tzv. EONIA index. Ty představují rolování vkladů na základě sazby EONIA. Poplatky u těchto fondů se pohybují mezi 0,1% a 0,15% ročně.

EONIA

Euro Over Night Index Average znamená jednodenní mezibankovní sazbu

Kromě této sazby je často referenční hladinou sazba EURIBOR, která se počítá obdobně. Aktuálně se sazba EONIA pohybuje na úrovni lehce přes 3% ročně.

ETF obchodované na burzách v Eurozóně se však neomezují pouze na eurové sazby, ale umožňují investovat do peněžních trhů jiným měn. Například sazba peněžního trhu v USA se vztahuje na výši tzv. FOMC (Federál Open Market Committee).

Fondy, kde je podkladem tato sazba, se obchodují v EUR, ale základní měnou je dolar, proto investoři mohou spekulovat také na pohyb měnových kurzů, například na oslabování eura.