Exchange Traded Fund neboli ETF
|

Exchange Traded Fund neboli ETF

Původně se pod tímto názvem skrývaly dva pasivně spravované fondy, konkrétně na americké akciové indexy. V současné době existují stovky různých ETF na zhruba sto více či méně likvidních podkladových aktiv.

Exchange Traded Fund (zkráceně ETF) je investiční fond, který se obchoduje přímo na burze. Dá se zde také velmi jednoduše nakoupit nebo prodat. ETF fondy vznikly ve Spojených státech a jejich obliba stále roste.

Název ETF se nyní nejčastěji používá pro pasivně spravované fondy, nemusí to však být pravidlem. Proti burzovně nekótovaným fondům mají ETF několik výhod. Investor neplatí vstupní (případně výstupní poplatky), ale pouze poplatek za nákup na burze, který je stejný jako u akcií a proti vstupnímu poplatku může činit zlomek hodnoty. Také manažerské poplatky bývají nižší (cca 0,5 % ročně).

Klasické fondy zveřejňují svoji hodnotou jednou denně. ETF kótují na burze cenu průběžně, a tak je nákup nebo prodej možný kdykoliv za předem známou cenu. Kromě toho se při nákupu dají využít burzovní pokyny na omezení ztráty (stop loss), případně další typy pokynů. ETF se také dají obchodovat na marži. V tom případě investor zaplatí pouze část ceny a zbytek si půjčí od obchodníka.

Také vznikají spořící plány, které umožňují do ETF stejně jako do klasických fondů investovat na pravidelné bázi.