Náklady u ETF fondů
|

Náklady u ETF fondů

Víte, podle jakých kritérií si vybrat EFT fond? Přehled nejdůležitějších ukazatelů.

U aktivně řízených fondů představuje výkon manažera to nejdůležitější kritérium hodnocení. U ETF fondů je situace jiná. Oceňuje se především přesnost u kopírování podkladového indexu, dobrá likvidita na trhu a nízké náklady.

Již název fondu označuje skutečnost, že se obchodují na burzách – Exchange Traded Fund – burzovně obchodovatelný fond. O to se stará určený market maker (tvůrce trhu), jeho úkolem je zajišťovat právě likviditu, kotace a vypořádání. Jeho odměna je částí spreadu, tedy rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem. Pro kupujícího je spread náklad, protože když bude chtít fond okamžitě prodat, musíte prodat za spojní cenu. Čím je spread užší, tím lepší.

Co tedy ovlivňuje spread?

Hlavně likvidita podkladového indexu, respektive likvidita akcií v něm obsažených určuje náklad na sestavení fondu. Čím je podkladový index exotičtější, tím jsou větší i spready na jednotlivých akciích a to vše vstupuje do nákladů. Cenové rozpětí evropských akcií je například nižší, než spread u titulů obchodovaných na Rusku nebo Brazílii. A tak v důsledku ETF na index Euro Stoxx 50 má nižší spread než ETF na ruský index. Vyjádřeno čísly, na likvidní aktiva je spread cca 0,05%, u exotických trhů se může pohybovat 0,2-0,5%.

Náklady ETF fondů

Rozpětí mezi nákupním a projedním kurzem - Spread od 0,05%do 0,5%

Ochylka - Tracking Error do 0,5% ročně

Poplatek za správu - obvykle 0,15% ročně

Další náklady

Ročně se strhává poplatek za správu, ten je díky pasivnímu kopírování zvoleného indexu nízký. Obvyklá výše je 0,15% ročně. Celkové náklady fondu se pak uveřejňují jako ukazatel TER – Total Expense Ratio – celkové náklady.

Odchylka

Další kritérium pro hodnocení fondů ETF je velikost odchylky, tzv. Tracking Error. To udává, o kolik se výkonnost fondu liší od výkonnosti podkladového indexu (benchmarku). Ta by měla být co nejmenší. Důvodem odchylky může být například fakt, že při výplata dividend se ve fondu nezobrazí okamžitě, ale jednou za půl roku. Obvykle se odchylka pohybuje v hodnotách do půl procenta ročně.