Ropné hrátky
|

Ropné hrátky

Vontobel vytvořil ropný index, který průběžně investuje do futures a akcií. Tato struktura umožní proměnlivý rizikový profil, ale i o vyšší výkonnost.

Celosvětový propad v rámci konjunkturálního cyklu nechal poklesnout cenu ropy z jejího maxima na 147,27 USD na úroveň,která nebyla dříve myslitelná.V prosinci se pohybovala cena za barel ropydruhu West Texas Intermediate na dočasném minimu ve výši 32,40 USD.

Od té doby zase dokázalo „černé zlato“získat na hodnotě. Pod vlivem víry v brzký konec konjunkturálního propadu se cena „oleje“ zvýšila v uplynulých měsících o více než 100 procent a v současnostise nachází na úrovni cca 72 USD. A to navzdory tomu, že ekonomika nadále vězí v krizi a reálná poptávka pořád klesá. Po takové dočasné růstové rallye se dají určitě krátkodobě čekat opětovné cenové poklesy. Jakmile se ale průmyslové země opět vrátí do fáze hospodářského růstu a poptávka po ropě zase vzroste, jsouz dlouhodobého pohledu i nadále očekávány rostoucí ceny. O to se postará v první linii přirozená omezenost této komodity.

CONTANGO

Dlouhodobější futures se kotují výrazně výše než kontrakty s kratší splatností

Za těchto hledisek by nyní byla investice do ropy atraktivní – pokud by ale nevyvstalo dilema situace contango. Dlouhodobější futures se kotují výrazně výše než kontrakty s kratší splatností. Přeskupováním portfolia vznikají majitelům open endcertifikátů ztráty spojené s rolováním futures kontraktů. Ty mohou případné zisky zcela “mazat”. Emitent Vontobel jde nyní na problém s jinou myšlenkou.

S produktem na index „Oil Strategy“ (ISIN DE000VFP33M4) sledují Švýcaři hybridní přístup k investování. Jen když je dlouhodobější kontrakt výhodnější než ten s pozdější splatností (situace backwardation), pak barometr investuje přes futures do komodity. Vládne-li na termínovaném trhu ale situace contango, bude se investovat do „ropných“ akcií, aby se uniklo hrozícím ztrátám spojených s rolováním.

V tomto případě investuje certifikát do basketu z deseti stejně váhově zastoupených představitelů ropného odvětví. 10“-basket sestává z nejvýznamnějších „ropných“ akcií světa. Nejprominentnějšími členy jsou tři americké koncerny Exxon, Chevron a ConocoPhillips. Prověřování a eventuelně nutná změna investiční strategie, to vše se realizuje v měsíčním rytmu. Contango-situace nastane, když je kontrakt WTI Futures se sedmou nejbližší splatností (doba trvání šest měsíců) dražší než WTI Futures-kontrakt s příští splatností

V našem historickém srovnání splatností futures kontraktů, které jsou od sebe vzdáleny vždy šest měsíců, jsme zjistili, že v uplynulých 20 letech panovala přesně v 62 procentech jednoměsíčních období situace „backwardation“.

Adekvátně pak bylstrategický index ve 38 procentech času naplněn ropnými akciemi – kvůli situaci „contango“.

Tímto přístupem je sice nebezpečíztrát z „rolování“ investice de facto vyloučena. Výměnou si ale do portfolia vnášíme jinou třídu aktiv se specifickými riziky,totiž akcie. Chyby managementu ve firmě se projeví na výkonnosti certifikátu stejně tak jako i konjunkturální a politický vývoj.

Dali jsme si tu práci, abychom alespoň zpětně přibližně vypočítali hodnoty tohoto strategického indexu. Přitom jako akciová komponenta pro fáze „contango“ poslouží AMEX Oil-Index, sestávající ze třinácti největších amerických ropných společností. Adekvátní S&P GSCI Crude Oil ERIndex pak poslouží jako investice na termínovém trhu pro období „backwardation“. Takový barometr dokázal v uplynulých 20 letech – na dolarové bázi – posilovat o 17,9 procenta p.a. Naproti tomu S&P GSCI Crude Oil TR-Index (tedyvčetně úroků) vykázal zhodnocení ve výši 8,7 procenta p.a. AMEX Oil-Index naopak docílil zisk „jen“ 7,5 procenta p.a., přičemž zde ale nejsou zohledňovány dividendy.

Tím se skutečně ukazuje jasná výrazná výkonnost ve velmi dlouhém časovém úseku. Speciálně v nedávné minulosti dokázala tato strategie přesvědčit. Protožeropa se až do maxima v polovině roku 2008 kotovala ve fázi „backwardation“, šla strategie také plně ruku v ruce směremvzhůru. Pak se futures otočily do situace „contango“ a Vontobel mohl „prchat“ k akciím. Tato změna zamezila obrovskýmztrátám, protože ropné akcie se dokázaly vyvíjet lépe než propadající se cena ropy. Zcela bez kritiky se ale neobejdeme: V případě investice do futures (a to je případ cca dvou třetin času) zohledňujeme metodu Excess Return. Ta odpočítává investoroviúroky a redukuje vyšší výkonnost (outperformance). Naproti tomu u akciových investic jsou dividendy připočítávány.

ZJ-shrnutí: Strategie přesvědčí. Změna ve směru k akciím, která vede k zamezení ztrát ve fázi contango, je šikovný a podle zpětného výpočtu velmi úspěšný šachový tah. Investoři by ale bezpodmínečně měli počítat s víceletým investičním horizontem.

Zdroj: ZertifikateJournal