Turbo certifikáty – konstrukce páky
|

Turbo certifikáty – konstrukce páky

Turbo certifikáty jsou oblíbené díky své transparentnosti. Podkladem mohou být téměř všechny třídy aktiv – akcie, index, komodity, měny. Jak vzniká vlastně pákový efekt?

Open end turbo certifikáty se dají přirovnat k obchodování na marži, tedy k situaci, kdy část kapitálu je Vaše vlastní a část si půjčíte od obchodníka. To znamená, že se plně podílíte na vývoji kurzu podkladového aktiva, nemusíte ale financovat plnou cenu, složíte pouze určitou formu zálohy.

Díky tomu přitahují turbo certifikáty mnoho investorů. Určitým způsobem dokáží naplnit sen o rychlém bohatství (stejně tak i rychlé ztrátě).

Šance a rizika

Je tedy velmi důležité si uvědomit, že pákový efekt nepůsobí pouze nadproporcionální zisky, ale také nadproporcionální ztráty a to až k totální ztrátě investovaného kapitálu. Také u turbo certifikátů platí zlaté pravidlo, že výnos riziko jsou dvě strany téže mince.

Příklad (pro optimisty): Open end turbo certifikát na neměcký index DAX stojí 11 € . Knock out je na 5.900 bodů a stop loss úroveň na 6.000 bodech. DAX v tuto chvíli se kotuje na hodnotě 7.000 bodů (optimistická čísla vzhledem ke stávající hodnotě 4.800 bodů).

Poměř odběru je 0,01. To znamená, že se turbo certifikát vztahuje k hodnotě 70 € (jedna setina).

Protože certifikát stojí ale jen 11 €, platí investor 15,71% z ceny a zbytek, tedy 59 € financuje emitent. Certifikát v tomto případě reaguje s pákou ve výši 6,36 (100/15,71).

Dejme tomu, že DAX vyroste o 140 bodů, tedy o 2 procenta. Hodnota certifikátu se ale násobí koeficientem 6,36, takže nárůst bude ve výši 12,72% (2x6,36). Certifikát tedy bude nově stát 12,40 € (11€ krát 1,1272).

Pokud nákup prodej certifikátu zrealizujete během dne, je nákladem pouze spread. Pokud ho budete držet přes noc, emitent si přes noc strhne poměrný náklad na financování pákového efektu.

Výhodou turbo certifikátů je absence vlivu volatility. Na rozdíl od opcí, kde má volatilita významný vliv na jejich cenu, nemusíte tuto míru brát vůbec v potaz. Je potřeba si jen udělat názor na budou vývoj trhů.