Ceny komodit pod taktovkou dolaru – zaostřeno na zlato
|

Ceny komodit pod taktovkou dolaru – zaostřeno na zlato

Na počátku minulého týdne investoři na komoditách vybírali zisky. Přesto v druhé půlce týdne dokázali kupci ceny vrátit zpět a zlato si od května poprvé připsalo týdenní zisk.

Výprodeje na zlatě na začátku týdne investoři využili k nákupům. Ceně všeobecně pomohl slabý dolar a prohlášení Číny, že hodlá nakupovat zlato. Vede ji k tomu zejména snaha ochránit se proti slabému dolaru a omezit další nákupy amerických vládních dluhopisů právě ve prospěch tohoto kovu.

Za zmínku stojí také skutečnost, že fondy ETF (Exchange Traded Funds) zaznamenaly největší odliv prostředků od 17. dubna. To může naznačovat, že investoři využili nedávného vývoje ke snížení svých investic do zlata. Navíc poptávka z Indie, která patří k největším spotřebitelům na světě díky oblibě zlatých šperků, zůstává stále nízká. A to zrovna v období, kdy začínají každoroční slavnosti a svatební sezona. Podle zpráv by letošní monzunové deště měly být slabší a díky tomu může dojít k poklesu úrody, což se na venkově projeví nižším příjmem.

Strategie Saxo Bank

Sledujeme dolar, inflační očekávání a příliv, resp. odliv investic v rámci ETF fondů.

Technicky zlato prochází konsolidací, která ještě pravděpodobně bude pokračovat. Na úrovni 950 dolarů za unci je silná rezistence, která brání dalšímu růstu a zatím směrem dolů drží i podpory na úrovni 925 a 913 dolarů. V dalším týdnu budeme sledovat vývoj hodnoty dolaru, inflační očekávání a výši investic nebo odkupů v rámci ETF fondů.

Cena zlata od začátku roku 2009 (USD)