Rašící zelené výhonky nejsou garancí dobré úrody
|

Rašící zelené výhonky nejsou garancí dobré úrody

V posledních měsících se všichni baví o „zelených výhoncích“ (green shoots) ekonomického oživení. I když je nesporné, že světová ekonomika ukazuje celou řadu povzbudivých signálů, stále existuje na horizontu řada rizik a bezbolestné zotavení není v žádném případě jisté.

Zelené výhonky raší na obou stranách Atlantiku. Na trh přichází od března neustálý proud lepších než očekávaných amerických makrodat a podobný obrázek se začíná vynořovat v posledních několika týdnech také v Evropě (např. index IFO,PMI). Situace je také lepší na mladých trzích např. úvěrová expanze přinesla pozitivní otočku v čínském dovozu. Strukturální změny v americké ekonomice, které představuje například vyšší míra úspor domácností, nižší ceny nemovitostí a nižší deficit běžného účtu jsou společně se signály o stabilizaci domácí spotřeby v prvním čtvrtletí 2009 a nefalšovaným oživením v Číně velmi povzbudivé. Ale i přes to všechno - nám historie říká, že máme zůstat opatrní. Když se podíváme na předchozí nemovitostní a bankovní krize, tak nám to napovídá, že současná recese se ještě může prohloubit.

Když vezmeme do úvahy převažující ekonomické podmínky, tak je náš pohled na trhy vyspělých zemí neutrální. Ohodnocení akcií se vrátilo zpět na vnitrně adektvání úroveň,ale pokles stupně přílivu pozitivních ekonomických překvapení může mít velkou váhu na burzovní trhy v následujícím období. Z hlediska technického je nynější růstová fáze na svém konci a na trh se vrátí více sezonních vlivů.

Doporučujeme dát vyšší váhu mladým trhů a evropským akciím. Mladá trhy vypadají relativně atraktivně a to především díky „čínskému efektu“. Je také potřeba si uvědomit,že tyto trhy byly v dobré ekonomická kondice ještě před příchodem krize (tj. příznivé demografické faktory, růstový potenciál, vysoké měnové rezervy, nízká finanční páka).

Z vyspělých akciových trhů favorizujeme evropské akcie.

Dále dáváme vyšší váhu komoditám, protože patří mezi typ investic, kterým se daří na začátku ekonomické cyklu. Tento status v kombinaci se slabým dolarem, aktuálními nízkými cenami, připravuje půdu na nové období „nedostatkového přírodního bohatství“. Z komodit pak vypadá v současném prostředí nejlépe zlato, které je považováno za pojistku proti inflaci, ekonomickým krizím a slabého dolaru. Nižší váhu v portfoliích doporučujeme dát nemovitostním investicím, které byly citelně zasaženy finanční krizí a stále využívají vysokou finanční páku.

Zelené výhonky ekonomického oživení,"revitalizují" rizikovější typy investic, jako jsou akcie nebo firemní dluhopisy. Jejich nynější růst je tažen obnoveným rizikovým apetitem investorů. Otázka nyní ale zní: Jaký tvar bude mít nynější ekonomické oživení. Naše předpověď ukazuje na oživení ve tvaru „odmocniny“. To jinými slovy znamená, že ekonomika narazí na své dno, odrazí se přibližně až na polovinu hodnoty předchozích maxim, na těchto úrovních po nějakou dobu vydrží a později dál roste.

Oživení ve tvaru "odmocniny"

Na téma "zelených výhonků ekonomického oživení" jsme ve studiu investicniweb.cz také hovořili s Petrem Poskerem, investičním ředitelem Atlantik AM