Investice do umění
|

Investice do umění

Investice do umění patří mezi alternativní formy investice, které mohou zajímavě oživit a dobře vyvážit portfolio každého investora.

Statistika aukční síně Sotheby’s hovoří, že koš 13 druhů uměleckých předmětů historicky překonává výnosy z držení prvotřídních akcií. Akciové burzy i přes silnou jarní korekci, prožívají stále největší medvědí trh (souvislý pád kurzu akcií) v historii a uměleckým předmětům se obvykle daří, právě když akciové trhy prožívají krušné chvíle.

Například po říjnovém krachu na americké burze v roce 1997 se v listopadu téhož roku vydražil obraz Van Gogh-a za rekordních 53,6 mil USD. Obdobně v roce 2001, kdy se Spojené státy nachází v recesi a válce proti terorismu, zaznamenávají aukční síně rekordy u více než 30 známých umělců.

Miliónové cifry, které jsou dosahovány při aukcích v renomovaných aukčních síních po celém světě by však drobné investory neměli odradit. "Investování do umění není jen výsadou boháčů. Investovat se dá v jakékoliv cenové hladině, například již od pár tisíc ”, tvrdí Mária Gálová ředitelka aukční síně Dorotheum.

Investice do úmění však provází velké množství rizik. Především je potřeba se vyhnout černému trhu. Hrozí zde totiž především nákup plagiátu. V případě investování do úměleckých předmětů je proto vhodné dávat přednost renomovaným galeriím a seriozním aukčním síním. Mezi další rizika investice do umění patří nízká likvidita investice a dlouhý časový horizont. Slovy Márie Gálové: „ Je to investice pro vnuky“.

Trh s úměním je stejně jako například trh s cennými papíry regulován státem. Jedná se především o vývoz, pro který je potřeba vývozní povolení. Někdy se stane, že stát prohlásí umělecký předmět za kulturní památku a to samozřejmě razantně devalvuje cenu a sníží likviditu investice.

Výhody investic do umění

alternativní forma investice, možnost zajímavého zhodnocení, variabilní vstupní kapitál

Nástrahy investic do úmění

nízká likvidita, plagiáty, málo regulovaný trh

Český trh s uměním i přes řadu rizik, nabízí zajímavé zhodnocení a to především v obrazech. “Již několik let je poptávka hlavně po klasicné moderně druhé poloviny 19.století”, popisuje situaci na trhu s českým uměním Mária Gálová. V poslední době také silně roste zájem o současné umění. Nabídka však není omezena jen na obrazy. Škálu investičních a sběratelských možností rozšiřují šperky,nábytek nebo porcelán.