Dlouhodobě čekáme pokles trhů.
|

Dlouhodobě čekáme pokles trhů.

Index důvěry spotřebitelů a jiné „zelené výhonky“ v podobě pozitivních hodnot hlavních ukazatelů hnaly až dosud trhy vzhůru. Nyní se ale proměnily ve žlutý plevel, protože ukazatele vycházející z tvrdé reality se nezotavily tak rychle, jak se očekávalo.

Středem pozornosti jsou opět výnosy a právě zveřejňované hospodářské výsledky firem musí vykázat známky zlepšení, jinak se u akcií dočkáme obratu. Z dlouhodobého hlediska Saxo Bank upřednostňuje prodej, protože nepředpokládáme, že by ekonomika rostla rychleji, než jak je již započítáno v ceně. Dále se nedomníváme, že by riziko zasažení dluhopisových trhů novými masivními emisemi státních dluhopisů (které by měly vést k vyšším úrokovým sazbám) bylo součástí současné rizikové prémie u akcií.

Dlouhodobý výhled pro akciového trhy: POKLES

Ne všechny naše fundamentální ukazatele, které signalizují konec medvědího trhu, už blikají zeleně.

1) Vykázaná kapitálová návratnost (ROE) bez finančních společností u S&P500 by měla být pod svým dlouhodobým průměrem 12,8 %, čemuž tak nyní opravdu je – dosahuje 12 %;

2) náš ukazatel obchodního cyklu by měl signalizovat významný obrat u makroekonomických čísel – k obratu došlo, ale stále se nachází na nízkých úrovních;

3) inventář neprodaných nemovitostí by měl být pod osmi měsíci prodejů a

4) výsledky průzkumu mezi vedoucími úvěrovými pracovníky (SLO) by měly být lepší než -20 %, v současnosti činí -39,6 % (dubnové údaje; příští průzkum proběhne v červenci).

Na akciových trzích stále očekáváme pokles.

Krátkodobý výhled pro akciové trhy: RŮST

Pokud jde o pokračování současného růstu, naše tržní ukazatele přinášejí smíšené signály. Na straně jedné i nadále klesá index volatility (VIX) a cenový index CDS ho následuje, což naznačuje určitou podporu pro akciové trhy. Výnosové rozpětí u dluhopisů naznačuje zlepšení na úvěrových trzích.

Na straně druhé náš americký týdenní ukazatel ukazuje opačným směrem; je stále na rekordních minimech a signalizuje pouze marginální odraz; index CAPE si poněkud pohoršil. Závěr vycházející z našich ukazatelů tedy, pokud jde o směřování, není jednoznačný.

Aby mohly akcie zamířit výše, musí u indexu S&P500 dojít k rozhodnému prolomení hladiny 956 a další zastávka by mohla následovat kolem úrovně 1014. Pokud se tak nestane, očekáváme z krátkodobého hlediska obchodování v uzavřeném rozmezí.