Indický akciový trh a jeho příležitosti
|

Indický akciový trh a jeho příležitosti

Od začátku roku 2009 přidaly indické akcie více než 50% a analytici předpovídají pro další roky relativně silný růst. Důvodů k optimismu je několik.

Indický akciový trh od začátku roku 2009

V prosinci roku 2007 se indické akcie obchodovaly na úrovni P/E ve výši 27,68. To se ukázalo jako nadhodnocené a v roce 2008 se index propadl o celých 67%. Hodnota ukazatele P/E poklesla až na úroveň 11 násobku a Sanjiv Duggal, který spravuje Indický akciový fond HSBC věří, že indický akciový trh má v příštích 3-5 letech růstový potenciál ve výší 15-20% ročně (měřeno v USD). Očekává také rostoucí ziskovost společností, protože ekonomická pozice Indie je silná a pozice samotných firem také.

Ekonomika

V roce 2003 došlo v Indii ke zlepšení infrastruktury, jednotlivé firmy se staly více efektivní a konkurenceschopné. Ve srovnání s ostatními asijskými ekonomikami je Indie zasažena globálním poklesem méně, protože export tvoří jen 15% hrubého domácího produktu. Sanjiv odhaduje, že růst by mohl v prvním čtvrtletí 2010 dosáhnout úrovně 7-8%, což bude přinášet zisky.

V roce 2008 se pak Indie se potýkala s vysokou inflací, nejvyšší za posledních 13 let. K tomuto růstu přispěly vysoké ceny průmyslových kovů a potravin.

Indický akciový trh za 5 let

Sanjiv nyní tvrdí: „Věříme, že inflace klesne postupně na 7-8% a na přelomu let 2009/2010 na 5%. Centrální banka díky tomu bude moci uvolnit měnovou politiku, snížit sazby a to by mělo podpořit ekonomický růst a výkonnost akciového trhu.“

Také roste nová generace Indů. Mají vyšší disponibilní příjem, proti svým rodičům vykazují změny ve spotřebním chování, díky čemuž roste domácí poptávka. Vzniká střední třída, které vykazuje značnou kupní sílu a tento trend by měl pokračovat. HSBC očekává, že počet lidí v Indii s příjmy nad 3 000 USD se během příštího desetiletí zvýší 14krát.

Volby

Nedávné volby v Indii přinesly růst cen akcií o 20%. Po minulých volbách reagovaly trhy přesně opačně, o 20% oslabily a stejně jako před lety zvítězila koalice UPA (United Progressive Alliance). Tentokrát však koalice UPA získala ve sněmovně majoritu a nepotřebuje hledat podporu u komunistů či jiných stran jako tomu bylo v minulých volbách. To přineslo investorům naději, že vláda bude schopna zahájit rozsáhlé reformy vedoucí ke zlepšení infrastruktury, celkového ekonomického prostředí a k ekonomickému růstu.

fond Indie HSBC

Burza

Na indické burze se obchoduje více než 5 000 společností, z nich 129 má tržní kapitalizaci ve výši přes 1 miliardu dolarů. Informačně je ale tento trh neefektivní. To v důsledku znamená, že drobní investoři se mohou při výběru jednotlivých akcií snadno spálit.“Je proto dobré vybrat si takový fond, ať už pasivně či aktivně spravovaný, který má v Indii lokálního správce,“ říká Martin Fuchs, investiční ředitel HSBC v České republice.

Zdroj: HSBC