Důvod růstu cen ropy. Spekulace!?
|

Důvod růstu cen ropy. Spekulace!?

Graf vývoje cen ropy připomíná divokou jízdu. Kurz ropy ze 147 dolarů za barel v polovině minulého roku nejprve prudce sklouzl k 31 v období vánoc,po té přišel silný růst v letošním roce až k dnešním 70 dolarovým úrovním

Ropa 2 roky

Ropu nesledují jenom investoři, ale také politici, kteří moc dobře vědí, že vysoké cen ropy by mohli zhatit ekonomické oživení a proto obvinují spekulanty z neukázněného chování, protože jejich aktuální sázky na budoucí růst vylétly na komoditní burze NYMEX prudce nahoru.

Tvrdit, že spekulanti nesou vinnu za růst volatility na komoditních trzích je ošemetný.V roce 2008 americký regulační orgán America Commodity Futures Trading Commission (CFTC) zkoumal jak měnící se pozice hedgových fondů ovlivňují kurzy na komoditní burze NYMEX. Našel zde určitý vztah, ale ne příčinu.

Investigace od CFTC byla ale poznamenána faktem, že nebrala na potaz tzv. intradenní obchody. Také nemonitorovala určité typy derivátů, které jsou obchodovány přes londýnskou InterContinental Exchange (ICE) na které jsou investoři z WallStreet hlavními hráči. Tento nedostatek transparence byl alarmem jak pro regulátory, tak samozřejmě pro jejich zřizovatele – stát. Ve světle budoucích událostí na komoditním trhu spustila CFTC 12. června veřejné vyšetřování, zda největší obchodovaný kontrakt na zemní plyn na burze ICE náhodou nehýbe cenami na více regulovaném trhu s futures. Jestli se podezření naplní, tak bude obchodníci na NYMEX čelit ze strany regulátora limitování pozic při obchodování.

Pozice spekulantů na ropu

Je velmi těžké určit skutečné důvody letošního růstu cen ropy. Většina pozorovatelů však letošní kurzové zhodnocení přisuzuje očekávání investorů v globální ekonomické oživení. Některé fundamentální důvody můžeme již vidět např. v mírném omezení těžby ze strany OPEC, čínských nákupů do strategických zásob nebo ve vyrovnávání nabídky a poptávky na vyspělých ekonomikách. Také nelze opomenout slabý dolar, který ropě pomáhá k růstu.

Spekulanti přináší reálné informace do cen. Když jsou pozitivní tak spekulanti na růst (býci) akumulují „sázky na ropu“ v očekávání jejího růstu. Ale je pravda, že vydělají peníze jen v dlouhodobém horizontu, a to když jejich očekávání podpoří skutečný vývoj fundamentu, tedy reálná nabídka a poptávka. Když ne, tak "draze zaplatí" a prodělají stejně jako všichni ostatní na trhu.

Zdroj: Bloomberg