Kup a drž ?!
|

Kup a drž ?!

Destrukce investiční zisků naakumulovaných během 12 let na burzách, dokázaly burzovní trhy vygumovat za neuvěřitelně krátkou dobu 18 měsíců. Tento vývoj tak zpochybnil dříve nedotknutelnou investiční strategii „Kup a drž“

Kup a drž

Akciové trhy sice od března nabídly zajímavé zhodnocení, ale samotné ekonomiky však jasné důkazy o změně k lepšímu zatím nenabídly a tak může trvat věčnost, než tento investiční přístup bude znovu funkční. „Strategie kup a drž fungovala dvacet let, ale následujících pár let bude nejspíš spát“, tvrdí Petr Posker - investiční ředitel Atlantik AM.

Kup a drž

investiční strategie založená na nákupu a následném dlouhodobém držení investic

s&p500let americké akcie 5 let

Eliminovat investiční strategii kup a drž ze dne na den by nebylo pragmatické. Přesto bude aktivnější způsob investování v dalších letech nutností.Zajímavou investiční úvahu na téma kup a drž vyřkl v posledním díle Investorského magazínu ČT24 Petr Žabža, burzovní makléř z Patrie. “ Tato strategie je zajímavá například pro dividendové akcie“. Podle jeho názoru by však pasivní strategie kup a drž měla být aplikována na maximálně 40 až 50% investičního portfolio.

Zastánci strategie kup a drž poukazují na to, že drobní investoři neumí časovat trh. Investorům také doporučují, aby se věnovali systému pravidelných investic takzvanému ředění. A jak slyší na tyto argumenty Petr Posker? “Strategie pravidelných investic je pragmatičtější než kup a drž, ale není to všelék“.

Je pravda, že v minulém století byly období kdy filozofie kup a drž patřila bezpochyby k nejlepším investičním strategiím. Svět však po pádu americké investiční banky Lehman Brothers na podzim minulého roku prošel zásadní fundamentální změnou a " nová situace " by měla být reflektována do investičních strategií. Proto nastal čas na změnu, a drobní investoři by alespoň jako doplněk, měli seriozně zvažovat aktivní obchodování.