Testujeme březnová minima
|

Testujeme březnová minima

Zelené výhonky ekonomické oživení usychají stejně tak jako objemy obchodů na burzách po celém světě. Vše naznačuje, že akciové trhy se nejspíš znovu vydají otestovat svá minima z letošního března.

Nic nového pod sluncem. „Takových testování“ proběhlo v minulosti celá řada. Otázka je co po nich bude následovat. Pojďme se podívat, jak vypadaly a dopadly dvě poslední velmi významné „testovací féze“ na americkém akciovém trhu.

Testovací fáze S&P500

Testování v březnu 2003 dopadlo úspěšně. Propad trhů se zde zastavil a po té přišel skoro 5letý nepřerušovaný růstový (býčí) trh. Naopak „testovací fáze“ v létě 2002 přinesla proražení předchozích minim a začátek poslední fáze medvědího trhu.

Testování ve faktech:

a. Obvykle trvá okolo dvou měsíců.

b. Akcie v průměru oslabí o 20 procent (měřeno indexem S&P500).

c. Akcie, kterým se v předchozím silném růstu vedlo nejlépe potká největší korekce. V ohrožení jsou tak především akcie finančních společností, spotřebního zboží, strojírenství a zpracovatelského průmyslu.

d. Komoditám se nedaří a v průměru ztrácí 15 procent

e. Rizikové prémie stoupání,korporátní spready rostou.

A jak na testování březnových minim můžete vydělat?

Burzovní almanach ukazuje na akciové vítěze v sektorech zdravotní péče (farmacie), rozvodných závodů nebo telekomunikačních společností. Daří se také firemním dluhopisům, americkému dolaru a zlatu.