Trošku plynu do portfolia
|

Trošku plynu do portfolia

Nemyslitelné se stává skutečností. Drobný investor může do svého portfolia "zařadit" skleníkový plyn CO2.

C02 - oxid uhličitý. Skleníkový plyn, jehož koncentrace v atmosféře rapidně roste již od průmyslové revoluce. Na jedné straně přináší pokrok, na druhé straně možnou zkázu. Dnes přesvědčivě víme, že stojí za globálním oteplováním, které přináší například růst hladin oceánů, extrémní sucha nebo záplavy.

Kyotský protokol o snižování emisí CO2 „vzala za své“ EU, které se na základě jeho požadavků vytvořila obchodní systém, který od roku 2005 požaduje od přibližně 12 000 velkých evropských průmyslových firem nutnost držení povolenek na každou metrickou tunu oxidu uhličitého, který vyprodukují.

Hlavní myšlenka je motivovat podniky prostřednictvím možnosti prodat své přebytečné povolenky za realizované projekty vedoucí ke snížení skleníkových plynů. Obchodování s emisními povolenkami je dnes především záležitostí států Evropské unie, ale postupně se k systému připojí například Nový Zéland nebo Jižní Korea. Ve Spojených státech se zatím s emisními povolenkami obchoduje dobrovolně, změnit by to ale měl v červnu 2009 schválený zákon o snížení skleníkových plynů.

22.5 mld EUR

Taková je současná hodnota nejrychleji rostoucího komoditního trhu na světě - trhu emisních povolenek oxidu uhličitého. Objemy obchodů na největších burzách, které obchodují emisní povolenky se za minulý rok zdvojnásobil a nadále roste.

Emisní povolenka

1000 tun emisí oxidu uhličitého

Poslední statistika hovoří o skoro 1 mld zobchodovaných povolenek. Emisní povolenka vyjadřuje přesně definovanou měrnou jednotku. Minimální množství je tisíc tun CO2, ale obchodují se i menší balíky například "jen" na sto tun. Mezi nejvýznamnější burzy s emisemi patří EEX v Lipsku nebo NORDPOOL v Oslu.

Pokřikující makléře jako například na komoditní burze ze zlatem nebo ropou tam však nenajdete. Trh s emisními povolenkami je čistě elektronický. Záznamy obchodů probíhají v elektronických záznamech registru účastníků obchodování,kam se řadí např. energetické firmy nebo teplárny.

Noví hráči

Nejvýznamnějšími hráči jsou velké podniky jako je německý EON. Tyto firmy ovlivňují trh jak svými obchody, tak komentáři o své budoucí produkci. Jejich podíl však postupně klesá, protože na trhu již aktivně „operuje“ jiné skupina nových hráčů. Můžeme říct že většinu dnes již tvoří spekulanti jako banky a hedgové fondy. Před pár lety ještě nepředstavitelná věc dnes rozšířila nabídku komodit pro každého investora.

emisní povolenky

Pro drobné investory je přímý nákup finančně náročný Tento hendikep však mohou obejít prostřednictvím investic do velice likvidních investičních certifikátů, které přímo kopírují vývoj cen emisních povolenek.

Commerzbank nabízí různá variace certifikátů navázaných na emisní povolenky(tzv. Fáze 2)například indexový certifikát s otevřenou splatností nebo pro odvážnější povahy pákový certifikát typu knock-out pro spekulaci na růst nebo podobný typ, ale pro ty investory, kteří spekulují na propad cen emisních povolenk.

Jak funguje knock-out certifikát?

Jedná se však o investice velmi spekulativní povahy a jeho váha v portfoliu by podle expertů neměla převyšovat 5%. Vysoce rizikový charakter trhu s emisními povolenkami názorně ilustruje tento graf. Na vývoj cen emisních povolenek má vliv cena ropy, zemního plynu nebo uhlí. V neposlední řadě se do cen CO2 promítá vývoj celé ekonomiky.