Ropa: anomálie současného vývoje
|

Ropa: anomálie současného vývoje

Za určitých okolností mohou současné anomálie napovědět, co můžeme od ceny ropy očekávat v budoucnu. Anomálie znamená, že cena nereflektuje fundamentální data.

V průběhu letošního roku se cena ropy od března téměř zdvojnásobila. Jestli je současná úroveň udržitelná, to závisí především na fundamentech. Během uplynulých dvou let jsme ale právě na ropě zažili takové cenové výkyvy, které se na základě fundamentů dají obhájit jen těžko. Navíc současná situace na trzích není rozhodně obvyklá. Po tom, co se podmínky stabilizují, můžeme očekávat, že právě fundament začne zase hrát svou roli.

Stavy zásob rostou a cena ropy také

Fundament

Soubor dat, který ovlivňuje cenu. Jedná se o snadno kvantifikovatelné údaje, zpravidla čísla. U ropy je například objem těžby, stavy zásob, náklady na těžbu a podobně.

Za normálních okolností se zásoby a cena vyvíjí opačně. Při rostoucím stavu zásob cena ropy klesá. Přestože současné množství světových zásob je na historicky vysokých úrovních, cena ropy se ze svých minimálních hodnot letos na jaře téměř zdvojnásobila. Podle OECD stačí současné zásoby na 96 dní, což je rekordní hodnota od devadesátých let. Z minulosti je zřejmé, že takový vývoj ceny a zásob netrvá dlouho.

Klesající poptávka, rostoucí ceny?

V roce 2009 je poptávka po ropě o 2,9% nižší, než v roce předchozím. Ta klesá s tím, jak klesají vyhlídky na rychlé oživení ekonomiky. Jak to, že tedy cena roste? Jedno možné vysvětlení existuje: investoři očekávání, že se poptávka vydá brzy směrem vzhůru. Pro to však chybí fundamentální důvody. Předstihové ukazatele se sice lepší, ale žádná změna ve směru růstu HDP zatím není v dohledu.

Ceny ropy a plynu se obvykle vyvíjí podobně

Ceny plynu obvykle následuje s malým zpožděním ceny ropy. Tentokrát tomu tak ale nebylo. Aby vztah těchto dvou komodit zůstal na normální úrovni, musela by buď cena plynu výrazně stoupnout nebo naopak, ropa by musela klesnout, a ne málo.

Pozitivní korelace mezi cenami akcií a cenami ropy je výjimečná

Standardně na rostoucí cenu ropy reagují akciové trhy poklesem (s výjimkou ropného sektoru). Při zdražení vstupů (např. právě ropy) klesají podnikům marže a zisky na jejich konečných produktech. Domácnostem i firmám se zdražuje topení a benzín a to snižuje jejich kupní sílu. Proto zdražující ropa působí negativně na trhy. Tentokrát ovšem rally na ropě proběhla zároveň s rally na cenách akcií.

Rally

Prudký růst ceny

Vysvětlení je nasnadě. Investoři se chytli naděje na brzké oživení ekonomiky. To by znamenalo i rostoucí poptávku po ropě a v důsledku tak nárůst ceny. Na druhou stranu, rostoucí ropa představuje zároveň určité riziko ekonomického oživení.

Vývoj ceny ropy v roce 2009

Současný vývoj je v každém případě velmi netypický. Ve všech případech býčích trhů na ropě byla jejich průběrná délka 217 dní a zhodnocení 66%. Současná rally trvá zhruba 120 dní a cena vyrostla skoro o 100%.

Korekce možná už začala. Obchodované objemy na burze Nymex byly téměř tak vysoké jako v časech, kdy ropa stála 140 dolarů za barel. Jak rychle investoři pozice otevírali, tak rychle je mohou začít zavírat. Spouštěcím mechanismem je právě korekce na cenách akcií.

Ve střednědobém horizontu tedy vyhlídky na rostoucí ceny ropy moc růžové nejsou. Vysoké zásoby, klesající poptávka v důsledku slabé ekonomiky a zklamaná očekávání brzkého oživení mohou cenu vrátit rychle zpět.

Zdroj: Boerse-Go