In vino veritas
|

In vino veritas

Je víno dobrou investicí? Ano, ale kombinace vynikají rok a dobrá úroda nestačí. Jedná se o neregulovaný trh, kde je nejdůležitější najít správného partnera, který poradí při výběru.

Víno

Investování do vín má řadu spekulativních prvků a ceny mohou rapidně růst, ale i klesat. „Investice by měly směrovat do vín do Bordeaux, kde je nejlepší systém La Priemere“, tvrdí Zlatko Mičky sommeliér a majitel dovozce vín Merlot.

Tento systém znamená nákup úplně prvních vín, uskladněných ještě v sudech, s dodáním do dvou let. Zhodnocení vzniká následnou distribucí na maloobchodní trh, kde může být cena podstatně vyšší. Zhodnocení z „top vinic“ v oblasti Bordeaux je nadprůměrné.

Dlouhodobé statistiky ukazují, že výnosy z držení kvalitních vín sice překonají výkonnost dluhopisů, akciím se však zdaleka nevyrovnají.

index vína vs. akcie

Zajímavý je,ale pohled na kratší časový úsek vývoje neoficiálního indexu výkonnosti 100 nejlepších lahví Liv-ex 100 v porovnání s vývojem amerických akcií (index Dow Jones). Světovou ekonomickou krizi snáší vinné investice zatím velmi statečně.

Investiční pravidla při nákupu vína

• Snažte se "nakupovat včas" • Reputace vína je klíčová • Nakupujte jen „dobré roky“ • Snažte se kupovat levně • Nepodceňujte podmínky uskladnění • Čtete více kritik - hodnocení

Z investičního hlediska existují také v České republice vína, která mají potenciál zajímavého výnosu. Oproti zahraničním mají však nižší životnost. Ta je však pro dlouhodobé zhodnocení důležitá. „Vína z Moravy nebo Čech nemají většinou potenciál ke zrání,tedy aby mohla ležet 15 až 20 let“, dodává Zlatko Mička.

Investování do vín má však řadu specifik. Například velmi pohyblivá výše vstupní investice.Kličové je také najít nejdůležitější najít správného partnera, který poradí při výběru.

Pro investice do vína hovoří omezená nabídka kvalitních vín a rostoucí poptávka.

Na druhé straně přináší investování do vína řadu rizik. Jedním z nich je omezená schopnost zpeněžení investice - tedy likvidita Investor také musí vážně přemýšlet o prodeji a uskladnění. A samozřejmě je hrozbou také omezená životnost této alternativní investice.

víno - rizikavíno - příležitosti