Erste bank: technická analýza - aktualizace k 31.7.2009
|

Erste bank: technická analýza - aktualizace k 31.7.2009

Erste Bank je na pražské burze jedním z nejoblíbenějších titulů. Zastupuje zhruba 25% indexu PX a objemy dokáže občas překonat i ČEZ. Přinášíme Vám aktuální pohled na cenový vývoj tohoto titulu na základě technické analýzy.

Aktualizace ke 31.7.2009

Erste Group úspěšně vyrazila z velkého konsolidačního trojúhelníku – jak velí pravděpodobnost - a dostala se do pásma poblíž 25 € (640Kč). Poslední 2 dny poháněly Erste hlavně dobré výsledky za 2. čtvrtletí. Do toho zástupci španělské investiční společnosti Criteria Caixa prohlásili, že „nijak netlačí na dosažení 10% podílu v Erste“. Criteria Caixa chce získat až 10% podílu v Erste a skupuje akcie na volném trhu.

Erste 2-letý graf ke 31.7.2009

Pojďme se podívat na technickou stránku Erste. Dvouletý graf Erste naznačuje několik věcí. První mě zaujala formace otočená Hlava-ramena, která se nevytvořila pouze na Erste, ale dokonce na některých indexech. Zelená linka je takzvaná „ramenní linie“ celé formace, pod tu by se cena neměla rozhodně dostat, aby formace byla platná. Celá formace dává ve střednědobém výhledu býkům dobré šance.

Prvním dlouhodobým omezením je pak černá sestupná linka končící nyní zhruba na 30 € a na této úrovni je také 61,8% Fibonacci z podzimního pádu v roce 2008. To jí dává velevýznamnou roli v tom, že zde se pravděpodobně rozhodne o dalším dlouhodobém osudu Erste – to bude vyplývat hlavně z celkové ekonomické situace ve světě.

Erste ke 31.7.2009

Z krátkodobého pohledu se Erste přiblížila k 26 €, kterážto je 50% celého podzimního poklesu. Okolo této úrovně (+/- 1€) se růst ceny nejspíš na čas zastaví a začne se tvořit další konsolidační těleso, například trojúhelník a podle jeho průběhu se pak bude dát dovozovat „zdraví a vitalita“ Erste.

Na dlouhém grafu je poměrně důležitý 200-denní exponenciální průměr (200EMA). Erste ho bere vážně a poslední 2 roky se od něj odrážela směrem dolů. Každý falešný průlom směrem nahoru, byl zakrátko identifikovatelný pro Erste nestandardním průběhem konsolidace (obdélník v dubnu 2008) nebo zakulacováním vrcholů na podzim 2007.

Protože překonání 200EMA je velký býčí signál (plus formace H-R), může se stát, že konsolidační těleso bude krátké a „svižné“. Dalším takovým signálem týkajícím se průměrů je tzv. zlatý kříž čili překřížení 200EMA 50-denním EMA směrem nahoru, k tomu zatím nedošlo, ale je docela možné, že v příští analýze to bude aktuální téma.

Technickou analýzu je nutno provádět na primárním vídeňském grafu, který můžete zdarma získat například na http://en.wienerborse.at/stocks/atx/ pod položkou „Interactive chart“.

Technická analýza k 10.7.2009

Po úvodní březnové rally přišla ještě jedna po čtvrtletních výsledcích. Od května tak Erste takzvaně „konsoliduje“, tedy volně přeloženo dává se dohromady před dalším pokračováním v trendu nebo pádem, což je ale v tuto chvíli méně pravděpodobné, protože konsolidační útvary obvykle končí tím, že pokračují ve směru, ve kterém se cena do tohoto útvaru dostala – v našem případě v rostoucím.

Erste Bank - technická analýza

Na obrázku je zřetelný konsolidační trojúhelník a v něm 5 vln. Ideálně by se tedy měla Erste v příštím týdnu odrazit od 17-17,50€ a pokračovat vzhůru proražením horní černé úsečky s cílem okolo 24-25€. Odrazu od současných hladin by nasvědčoval i nákupní signál na Pomalém Stochastickém oscilátoru zeleně zakroužkovaný – dostane-li se do pásma pod 20%, znamená to nákupní signál a dostane-li se nad 80%, znamená to prodejní signál. To neplatí v trendu jako například v březnu, kde se používají jiné ukazatele (Parabolic SAR, MACD.

Příští týden bude bohatý na výsledky firem a proto lze čekat zvýšenou volatilitu. V případě převládájících negativních nálad se ani Erste nevyhne poklesu. Tady vidím silnou podporu na 16€. Tato hladina je nejen S-R úrovní (support-rezistance), ale také Fibonacciho úrovní 23,6% z posledního velkého zimního klesajícího trendu. Naopak v případě pozitivní nálady na trzích by se Erste mohla dostat až ke 20,40€, se kterými může mít problém. Překonání této úrovně, v jejíž blízkosti se nachází i 200-denní exponeciální průměr by potom povzbudilo investory k dalším nákupům. Osobně se domnívám, že před pololetními výsledky (30.7.) by Erste mohla růst, minimálně v očekávání dalšího pozitivního překvapení.