Jak jsem přišel o 200 000 liber za jediný den
|

Jak jsem přišel o 200 000 liber za jediný den

Martin Hickman, britský důchodce unešený obchodováním na burze, zažil několik obrovských úspěchů i ztrát.

Když Martin Hickman odešel do důchodu, měl pro něho být spread betting pouhým koníčkem. Teď ale řídí celý jeho život.

„Chtěl jsem se starat o dům a o psa a obchodování se věnovat jenom bokem. Pak se to ale začalo stupňovat a přebralo to kontrolu nade mnou samotným a celým mým životem,“ říká pan Hickman.

Spread betting

typ investice umožňující dosáhnout zisku na základě růstu i poklesu cen podkladového nástroje na trzích s akciemi a futures. Investor stanoví částku, kterou je ochoten vsadit na každý bod pohybu. Produkty obchodované při spreadbettingu jsou maržové, a je tedy možné hodně vydělat, ale také prodělat.

Martin Hickman

Každý den se budí v 6.30. „Hned po té zapnu počítač. Ještě dříve, než konvici na čaj. Celý den u toho sedím a pozoruji obrazovku ještě dlouho po půlnoci. Svou ženu tím nudím, ale chápe mě.“

Pomocí spread bettingu vydělal pan Hickman spoustu peněz. Jenom za minulý rok okolo 300 000 liber. Vydělané peníze mu umožnily vytvořit značné portfolio a prožít rodinné dovolené na luxusní jachtách a v prvotřídním hotelu Waldorf v Londýně.

FTSE

burzovní index zahrnující 100 nejvýznamnějších britských společností na londýnské burze

„Byl jsem trader skoro celý život,“ vysvětluje pan Hickman. „17 let jsem obchodoval s futures na cukr a když přišly počítače, začal jsem obchodovat s ropou.“ V důchodu se pak rozhodl vyzkoušet spread betting.

„Vždy jsem byl medvědem. Prodával jsem pouze FTSE,“ dodává Hickman. Když index stoupal, dostával se Martin Hickman do ztrát. I přesto se své strategie nevzdal a po propadu indexu v roce 2008 se mu dokonce vyplatila.

„V lednu 2008 jsem vydělal 70 000 liber pouze za tento měsíc. Celkově se dá říct, že rok 2008 pro mě byl fantastický. Vydělal jsem okolo 300 000 liber, “ řekl. Ačkoliv index FTSE začal koncem stejného roku růst, pan Hickman pokračoval ve spekulacích na pokles.

V prvních třech měsících roku 2009 index skutečně poklesl a pan Hickman vydělal dalších 173 000 liber. Jakmile se FTSE začal vracet zpět, přestala být situace tak růžová. Denní zisky a ztráty pohybovaly od 40 000 liber až k – 40 000 liber.

"V nejhorším dni tohoto rok jsem ztratil okolo 200 000 liber," připustil Hickman.

Ale 54-letý důchodce ani na okamžik nezauvažoval, že by s obchodováním přestal. „Co jiného je tak zábavné a zároveň vám to vydělá tolik peněz?“ tvrdí Hickman.

„Nejlepší na tom je, že to můžete dělat kdykoliv chcete a odkud chcete – často obchoduji během své dovolené na lodi s drinkem v ruce.“

Zdroj: Telegraph