Komodity nahoru. Baltic Dry Index dolu.
|

Komodity nahoru. Baltic Dry Index dolu.

Baltic Dry Index má za sebou nejhorší týden od kalamitního propadu v říjnu minulého roku. Naopak ceny komodit rostou. Jak dlouho ještě bude tento nesoulad trvat?

Baltic Dry Index, který mapuje přepravní náklady a je považován za klíčový indikátor pro komoditní trhy, má za sebou nejhorší týden od začátku října, po té co se výrazně zpomalil import komodit do Číny. Baltic dry

Index se za týden propadl o více než 17 procent a tento indikátor je celkově o pětatřicent procent níže se svých letošním maxim.

Důvodem propadu může být razantní pokles importu železné rudy a uhlí do Číny. Čínské ocelárny totiž vyjednávají lepší ceny. Číňané požadují citelné snížení cen a v zákulisí se mluví, že chtějí až 35 % slevu oproti cenám, za které odebírají ocelárny v Jižní Koreji nebo Japonsku.

Na zásoby železné rudy, která se hromadí v přístavech nedávno upozornil také Ian Ashby, šéf největší světové těžařské společnosti BHP Billiton.

Aktuální vývoj indexu Baltic Dry tak vůbec nekoresponduje z vývoje cen komodit, především ropy.

Cena ropy se obchodovala například lehce pod 60 USD za barel, když byla hodnota indexu Baltic Dry na úrovních, kterou dnes vidíme.

Celkově by tedy cena komodit, aby se vyrovnal „tento nesoulad“, mohla v průměru krátkodobě spadnout až o deset procent.

Zdroj: redakce