Proč jsem medvědem
|

Proč jsem medvědem

Burzovní trhy se dělí na dvě živočišné skupiny. Býky – spekulanty na růst. A medvědy – spekulanty na pokles. V sérii pravidelných článků vám přiblížím argumenty o které se „my medvědi“ opíráme.

Bob Farrell patřil mezi koncem šedesátých až začátkem devadesátých let minulého století mezi legendární osobnosti na Wall Street. Velkou část svého profesního života působil na řadě vysokých investičních pozic pro banku Merrill Lynch.

Osobně zažil několik drsných medvědích trhů a černé pondělí v roce 1987. Mezi jedno z jeho burzovních pravidel patří popis jednotlivých fází medvědího trhu.

Medvědí trhy podle Boba Farrella

I. Prudký propad

II. Reflexivní korekce

III. Dlouhý sestupný trend

Těmito třemi fázemi prošly všechny výrazné medvědí trhy v minulosti. Graficky jsou znázorněny medvědí trhy v třicátých letech minulého století a také poslední medvědí trh na americkém akciovém trhu mezi lety 2000-2003.

medvědí trhy

Po prudkém propadu, přichází v rámci medvědích trhů na scénu silná otočka vzhůru. Tu Farrell popisuje jako reflexivní korekce. Po tomto prudkém růstu však nastupuje dlouhý, sestupný trend.

Pokles je z velké části zapříčiněn nedostatkem pozitivních fundamentálních důvodů o udržitelnosti vývoje na trhu a celé ekonomiky.

Medvědí trh 2007 - ?

Současný medvědí trh tak prošel minimálně fází číslo I. Tedy silným propadem z listopadu minulého roku na březnová minima v letošním roce, kdy hlavní indexy ztratily okolo 60 %. V současné době jsme ve fázi č. II, tedy reflexivní korekci.

Od března přidaly akcie, při skoro čistě strmém růstu, skoro padesát procent. Tato perioda však dříve nebo později skončí a přijde fáze číslo III. Tedy dlouhý sestupný trend.