Týden na devizovém trhu
|

Týden na devizovém trhu

Vývoj koruny v minulém týdnu, hlavní události na měnovém trhu a výhled na další týdny.

CZK/EUR

Kurz eura v minulém týdnu: téměř celý týden koruna slábla z 25,55 CZK/EUR až ke 26 korunám za euro

Většinu týdne koruna slábla a zastavila se o psychologickou hranici 26 korun za euro. Za téměř 50ti haléřovým pádem stojí především očekávání rozhodnutí ČNB, která ve čtvrtek snížila klíčovou úrokovou sazbu a tzv. carry trades.

Trhy nebyly jednotné v očekávání rozhodnutí ČNB. Nakonec ale 2T repo sazba šla dolů na 1,25 %, což je nejníže v historii. Centrální bankéři se tímto krokem snaží podporovat ekonomiku, ale je pravděpodobné, že banky peníze pro spotřebitele adekvátně nezlevní. Opět se začalo hovořit o carry trades v regionu. Zlotý a forint totiž významně posílily a koruna slábla. Investoři nakupovali z koruny ostatní regionální měny a těžili z úrokového diferenciálu, který ČNB ve čtvrtek ještě zvýšila.

CZK/EUR – výhled na nejbližší měsíce

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících dále nevylučujeme další vlnu oslabení, které by však nemělo dosahovat razance únorových hladin kolem 29,50 CZK/EUR. Očekáváme ještě oslabení přes hladinu 26,50 CZK/EUR. Existuje však i riziko, že koruna více než na fundamenty ekonomiky bude reagovat na růst či pokles rizikové averze na trzích.

Budeme-li svědky toho, že indikátory budoucího vývoje světové ekonomiky budou dále naznačovat oživení, nedá se vyloučit rostoucí apetit investorů po rizikovějších aktivech, mezi které se koruna řadí, a její udržení se na silnějších hodnotách.

CZK/EUR – výhled do konce roku

Vzhledem ke globálnímu vývoji nečekáme, že by se česká ekonomika odrazila ode dna dříve než na konci tohoto roku. Předpokládáme návrat k hodnotám kolem 25,00 CZK/EUR nejdříve v závěru roku 2009, kdy by již mohly být vidět náznaky oživení.

CZK/USD

Kurz dolaru v minulém týdnu: koruna postupně ztrácela z 17,80 CZK/USD až k 18,20 CZK/USD

Na druhé straně Atlantiku se stále více hovoří o náznacích zlepšení celé situace. Optimismus na trzích držel dolar na slabších hodnotách. Převážnou část minulého měsíce se držel kolem hranice 1,4400 USD/EUR kam dolar oslabil z 1,4200 USD/EUR. Investoři se zbavovali dolaru a nahrazovali ho více rizikovějšími aktivy, mezi které patří forint a zlotý.

Koruna paradoxně k dolaru slábla, což bylo zapříčiněno především tím, že se na trzích realizovaly carry trades. Koruna se prodávala a nakupoval se právě zlotý či forint.

CZK/USD – výhled na nejbližší měsíce

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících očekáváme další vlnu oslabení, návrat k únorovým hladinám 23,50 CZK/USD nepředpokládáme. Očekáváme oslabení přesahující hladinu 20,00 CZK/USD. Existuje však i riziko, že pokles rizikové averze na trzích může zvýšit chuť investorů po koruně a dalších rizikovějších aktivech, a udržet korunu na silnějších hodnotách než výše prognózovaných.

CZK/USD – výhled do konce roku

Kurz CZK/USD přímo reflektuje vývoj na eurodolarovém trhu a koruny vůči euru. V závěru roku 2009 již nebude dolar podporovaný rizikovou averzí. Na základě výše uvedených důvodů očekáváme EUR/USD blížící se hodnotě 1,5000 EUR/USD, předpokládáme-li dále hladinu 25,00 CZK/EUR, CZK/USD se bude nacházet pod 17,00 CZK/USD.

Zdroj: Citco FT