Zemní plyn a jeho budoucnost
|

Zemní plyn a jeho budoucnost

Od začátku roku je plyn z pohledu výkonnosti nejhorší komoditou. Za posledních 12 měsíců ztratil 70% ceny a objemy investice neustále klesaly. Nyní se karta otáčí.

Od ledna ztratil zemní plyn třetinu hodnoty, zatímco ostatním kovům a komoditám se daří generovat zisky. Změnu v chování investorů lze však pozorovat na objemech investovaných do ETF fondu, konkrétně US Natural Gas, který investuje do zemního plynu. Ty od začátku roku vzrostly 11krát.

Expert na komodity, Jim Rogers, vidí budoucnost plynu takto: „Jakmile se světová ekonomiky odrazí ode dna, mohl by i zemní plyn převést ze skupiny energetických komodit nejlepší výkon. A to jednoduše proto, že nyní trpí stále velkým poklesem ceny.“

Hezká myšlenka, ale z krátkodobého pohledu není přiliš důvodů k radosti, zejména pro investory do ETF fondů. Forwardová křivka je totiž poměrně strmá a tak jen díky rolování kontraktů dochází k významným ztrátám. To je také důvod, proč Jim Rogers dodává, že by do zemního plynu zrovna nyní neinvestoval.

Forwardová křivka

Ukazuje, kolik stojí kontrakty s budoucím dodáním (zaplatíte nyní a plyn odeberete například až v prosinci).

Pokud jsou tyto kontrakty dražší, dochází ke ztrátám, i když cena zůstává stejná. Při splatnosti kontraktu se totiž starý musí nahradit novým, který je dražší a aby investice byla v zisku, musí na konci cena vystoupit ještě výše, než ukazuje tento kontakt.

Očekávané ceny zemního plynu v USA

Americké ministerstvo energetiky počítá s průměrnou výší denních zásob pro rok 2009 ve výši 3 056 kubických stop plynu, pro rok 2010 pak se zásobami ve výši 2 909 kubických stop, což je významně nad dlouhodobým průměrem.

Malou naději dává odhad cen. Ministerstvo počítá pro rok 2009 s průměrnou spotovou cenou ve výši 4,22 dolaru. Srpnový kontrakt se obchoduje zhruba za 3,80 USD a prosincový za 5,68 USD. Kontrakty na rok 2010 také převyšují průměrnou očekávanou cenu ve výši 5,12 USD a to poměrně významně.

Zemní plyn od ledna 2009 (USD) Ropa od ledna 2009

Ceny plynu a ropy

Pro vyšší cenu hraje také fakt, že ceny plynu zpravidla s určitým zpožděním dohání vývoj cen na ropě. Zatímco cenový propad, který na ropě začal loni v létě, se na plynu projevil, tak růst z posledních měsíců ještě k cenám plynu nedorazil. I když v posledních měsících jsme často viděli, že historicky ustálené korelace neplatily, ze střednědobého pohledu je tohle dobrý důvod pro růst cen plynu.

Pokud se cena ropy stabilizuje nebo bude dále růst, nabídne tato situace cenám plnyu velký prostor směrem nahoru. Aktuálně forwardové křivky na ropě naznačují spíše očekávání stagnujících cen.

Trh s plynem

Zemní plyn je cyklická komodita. Na rozdíl od trhu s ropou je přizpůsobení cen zemního plynu mnohem delší. Neexistuje zde žádná organizace, která by se starala o kvóty těžby nebo měla zájem na výši ceny. Přizpůsobení tak probíhá prostřednictvím trhu a to trvá déle. Sledovaným indikátorem, který říká, jak působí trh na produkci, je počet aktivních vrtů n USA. Momentálně jich je 675 a to nejméně za posledních sedm let. Zatím co trh s ropou už povolil kohoutky, tak u plynu nás to teprve čeká.

Ve střednědobém pohledu se tedy nabízí spoustu argumentů pro růst ceny. Pokud se navíc neztíží hospodářské podmínky pro růst, nebude ani důvod pro dlouhodobý pokles poptávky po energetických komoditách. Dalším aspektem, který hraje nebo může hrát roli v poptávce po zemním plynu je skutečnost, že zemní plyn je substitutem ropy a jeho zásoby jsou vyšší.

Koupit, prodat nebo počkat?

Pro investory s dlouhým investičním horizontem je tato konstelace atraktivní. Přesto je zjevné, že aktuálně situace pro vstup do investice nejvýhodnější není, náklady na rolování kontraktů jsou vysoké.

Zdroj: Boerse-Go