Investice do evropských akcií
|

Investice do evropských akcií

Při investování v Evropě stojí před investorem zásadní rozhodnutí. Buď se zaměří na široký celoevropský index jako například Euro Stoxx 50. Nebo si může investor dát tu práci a investovat do akciových indexů zemí, které považuje za perspektivní.

Široká nabídka takzvaných ETF fondů pak umožňuje investovat do indexů všech významných evropských ekonomik.

ETF Evropa

Výhodou investování do indexu Euro Stoxx 50 je, že odráží vývoj nejvýznamnějších podniků v Evropě a nabízí dostatečnou diverzifikaci. Neumožňuje ale investorovi odlišit situace v jednotlivých zemích, které se mohou lišit.

Naopak při rozhodování o investicích do jednotlivých zemí jsou důležité především základní ekonomické indikátory jako například růst HDP, nezaměstnanost, míry zadlužení, dlouhodobé vyhlídky a další. Přesto je důležité si uvědomit, že jednotlivé národní indexy se téměř vždy pohybují stejným směrem jako celoevropský index Euro Stoxx 50.

Měnové riziko

Při investování do zahraničí musí investor také zvážit dopad změn měnových kurzů. Například pro českého investora, který investoval do zahraničí, může oslabení koruny znamenat dodatečné zisky, naopak posílení koruny může vést ke ztrátám, i když zahraniční investice mohla v cizí měně přinést drobný zisk.

Německo

Tato největší evropská ekonomika má hlavní akciový index DAX, který zahrnuje 30 největších německých podniků. Dax ztratil za poslední rok 18 % . Protože je německo silně exportně orientovaná ekonomika, patří mezi země, které krizí utrpěly nejvíce. Pro Německo je v budoucnosti rozhodující domácí poptávka, jejíž růst v posledních deseti letech zaostával za zbytkem Evropy – což ale nevedlo k tak velké zadluženosti jako jinde. Pravděpodobný nárůst nezaměstnanosti ve třetím a čtvrtém čtvrtletí 2009 by nadále vedl k poklesu kupní síly obyvatelstva. Torge Middendorf, Analytik u banky WestLB předpokládá, že hospodářský růst v Německu bude v druhém kvartále vykazovat mírné plus nebo nulu. K optimismu mohou přispívat například stavební investice, které by mohly profitovat na vládních stimulačních programech. Mittendorf přesto dodává, že ve střednědobém horizontu je Německo stále závislé na exportu. Analýzy očekávají, že do konce roku dojde k růstu indexu DAX, tento růst by ale neměl být tak razantní jak v nedávná rally od března do května, kdy vzrostl z hodnot pod 4000 nad 5000.

Velká Británie

Představuje největší evropskou ekonomiku, která nepoužívá jednotnou měnu Euro. Hlavním akciovým indexem je FTSE 100. Tento index ztratil za poslední rok téměř 15% své hodnoty. Velká Británie se z evropských zemí nejvíce přibližuje USA: Velká vnitřní spotřeba, zadlužení a role finančního centra se v minulosti staraly o růst. Ale také zde došlo k hypoteční krizi, která narozdíl od USA nebyla doprovázena prudkým růstem stavební činnosti, proto není trh tolik přesycen. Výhlídky Velké Británie vypadají v krátkodobém horizontu relativně dobře. Všechny konjunkturní indikátory vykazují zlepšující tendenci a i ceny nemovitostí jsou na mnoha místech na úrovni před cenovou bublinou. „Přesto budou ceny nemovitostí pravděpodobně dál klesat a nezaměstnanost dále proste“ říká Verhagen, Expert z ING.

Akcie západoevropských zemí mohou být lákavější, protože recese v Eurozoně pomalu končí

Francie

Francie se od Německa liší ve dvou ohledech - je centralističtější a vykazuje vyšší domácí spotřebu. Hlavní akciový index CAC 40 ztratil za posledních dvanáct měsíců okolo 23%. Více centralizovaný společenský systém může přispívat k lepší efektivnosti státních stimulačních balíčků, zároveň se také rychle zotavuje soukromá spotřeba. Domácnosti mají také poměrně silnou finanční pozici, protože jsou relativně méně zadlužené než ve Španělsku nebo Velké Británii. Proto jsou ekonomové pro druhou polovinu roku optimističtější. Prognóza HDP Francie tak vychází pro rok 2009 o něco lépe než pro Německo a většinu zemí EU. „V minulých krizích se Francie vyvíjela o něco lépe než Německo, přesto tento rozdíl nebyl nijak velký,“ říká Christian Dreger, z Německého institutu pro výzkum hospodářství (DIW).

Itálie

Itálii lze považovat za „problémové dítě“ EU. Kvůli vysokému zadlužení neexistují žádné významné vládní stimulační balíčky, cena práce je vysoká a domácí poptávka v posledních letech téměř neroste. Index MIB, který zahrnuje 40 největších akcií, ztratil za poslední rok téměř 30 procent. Pravděpodobně jedinou záchranou by byl pokles nákladů na práci a zlepšení exportu.

Rakousko

Náš jižní soused patří mezi nejvíce zasažené země. Akciový index ATX, zahrnující 20 největších akcií ztratil za poslední rok 38%. Především také kvůli silné orientaci rakouských bank na střední a východní Evropu, kde financovaly rozsáhlé projekty. Měny těchto zemí pak s příchodem krize oslabily, což snižuje hodnotu zpátky vyplacených půjček. Rakousko má proto slabší výhled na růst ekonomiky a očekává se, že i v budoucích letech bude podprůměrný.

Nizozemí

Nizozemí představuje malou ekonomiku, která je velmi ovlivňována vývojem ve světě – také kvůli významu klíčového přístavu v Rotterdamu. Hlavní akciový index AEX zahrnuje 25 podniků a za posledních 12 měsíců ztratil přibližně 26 procent. Kdo investuje do Nizozemí, musí si uvědomit, že kvůli relativně malému trhu jsou místní indexy velmi volatilní (kolísavé) v závislosti na ekonomických indikátorech.

Řecko

Index MSCI Greece zahrnuje 12 akcií a v uplynulém roce ztratil 36 procent. Zajímavé je, že ačkoliv akcie utrpěly tak velké ztráty, očekává se u HDP relativně malý propad okolo 2%. Důležité zdroje příjmů představují pro zemi zemědělství a turismus.

Švýcarsko

Tato země, která ani nepřistoupila k EU je spíše konzervativní, což lze říci i o jejím hospodářství.. Akciový index SMI zahrnuje 20 akcií a v posledních 12 měsících ztratil přibližně 17 procent. V minulosti bylo švýcarsko recesemi vždy výrazně zasaženo, ale v době konjunktur překvapovalo vysokými mírami růstu.

Krátkodobě se jeví znovu atraktivní Velká Británie, následována Francií a Německem. Zatímco Itálie, Řecko a Rakousko se jeví z různých důvodů poněkud nejisté. Nizozemí zase představuje příliš malou ekonomiku. Ať už se rozhodne investor investovat do jakékoliv země, je potřeba si uvědomit, že zde existuje mimo jiné ještě kurzové riziko. Což lze doložit například na vztahu britské libry k euru, kdy během čtyř měsíců vzrostla hodnota libry o 10%.

Akcie západoevropských zemí mohou být lákavější, protože recese v Eurozoně pomalu končí