Proč jsem medvědem 8.
|

Proč jsem medvědem 8.

Rizikový apetit investorů se dá měřit. Alespoň na to mají algoritmus analytici ve švýcarské bance Credit Suisse. Aktuální hodnota míří do euforického pásma.

Graf rizikového apatitu investorů, v posledních deseti letech velmi dobře vystihnul důležité momenty (vrcholy + dna) na trzích a mohl by "dobře zafungovat" i letos.

Rizikový apetit

ochota investorů riskovat; chuť investovat do rizikovějších typů investic, které jsou často daleko více volatilní (kolísavé)

Hodnota 5 bodů, vyjadřuje euforii, tedy situaci kdy investoři odhazují všechny zábrany a obrazně řečeno, riskují “hlava nehlava”. Vrcholy tohoto grafu byly také v minulosti často vrcholy růstu akciových trhů.

Averze k riziku

Růst k této hodnotě vyjadřuje také přemíru optimismu a až euforické nákupy rizikových druhů investic.

Opačný extrém představuje hodnota -5. Jde o situaci, kdy se investoři rizika doslova bojí a nejraději by měli své peníze doma pod polštářem.

Minima na křivce tohoto grafu často naznačila dna na akciových burzách, což se indexu povedlo předpovědět i v letošním březnu. Pokles k této hodnotě popisuje také období, kdy je na trhu hodně pesimismu a investoři podléhají panickým prodejům.

Aktuální pohled ukazuje, že rizikový apetit vystřelil nahoru a pohybuje se již v zóně euforie a dále roste k hodnotám, které byly těsně před pádem banky Lehman Brothers na podzim minulého roku.

Závěr: Čas se zamyslet, jestli vaše sázky na rizikové typy investic, především akcie, nejsou moc veliké.