Hedgové fondy vsází na plyn
|

Hedgové fondy vsází na plyn

Hedgové fondy dělají milionové sázky na to, že se cena zemního plynu do letošní zimy ztrojnásobí.

Komodity

Minulý týden jeden z nejmenovaných hedgových fondů utratil miliony dolarů za právo nákupu zemního plynu za 10 USD, s dodáním v lednu a březnu příštího roku i přes to, že aktuální spotová cena (pozn. s okamžitým dodáním) je jen lehce nad třemi dolary.

Zemní plyn

„Je to velká býčí spekulace, kterou jsme na komoditním trhu už dlouho neviděli“, popisuje tuto sázku Raymond Carbone, jehož firma Paramount Options obchoduje na newyorské komoditní a opční burze. „ Takový obchod prostě mezi opcemi nelze přehlédnout“.

Nákup opcí se v hodně směrech podobá nákupu loterijních tiketů, protože stojí málo a mají potenciál případné vysoké výhry v případě, že cena plynu skutečně vystřelí nahoru.

Vývoj ceny zemního plynu

Cena zemního plynu se minulý týden pohybovala okolo 3 USD za mBtu, což je nejnižší hodnota za posledních sedm let. Důvodem poklesu na současné hodnoty jsou velké zásoby. S příchodem ekonomického oživení a omezováním těžby by se situace mohla rychle změnit.

Těžba zemního plynu se podle analytika Bena Delle z Bernstein Research v letošním roce snížila ve Spojených státech o třicet procent, což jen největší pokles v historii.

Nejen hedgové fondy věří plynu

Pokles s sebou podle Della, ale brzy přinese deficit na straně nabídka a cena plynu by mohla růst, i když nepředpokládá, že by se měla dostat až k desetidolarové laťce za mBtu.

Hedgové fondy se této šance chytly a je to vidět na objemu obchodů, který z průměrných 2 000 opcí na nákup, vylezl až na 10 000 kusů v den, kdy byla uzavřena zmíněná sázka na zemní plyn s dodáním za 10 USD. (pozn. vysoké objemy se stále udržují)

Hedgové fondy ale nemusí vydělat jen na tom, že se cena skutečně dostane na 10 USD.

„ Když se cena opční prémie pohne z 5 na 10 centů, tak se budou radovat“, říká opční makléř Chris Thorpe, z Hudson Capital Energy.

Jak může vsadit na zemní plyn drobný investor?

Indexový fond na zemní plyn United States Natural Gas (UNG)

Investiční certifikát na zemní plyn ABN AMRO ZT 04/Open End NYMEXGas


Čtěte také: Budoucnost zemního plynu

Zdroj: Financial Times