Předražená ropa
|

Předražená ropa

Cena ropy je nyní předražená, tvrdí komoditní investor James Cordie, který velmi dobře předpověděl začátek únorového růstu.

James Cordier

Po té co ropa tento rok zhodnotila ve svém kurzu o 50 procent, jí minulý týden potkala silná korekce. Pád ceny ropy způsobila především kombinace dvou faktorů. Růstu zásob a posilování amerického dolaru.

„Současný růst nebyl tlačen vzhůru růstem skutečné poptávky, ale velkou část způsobily čistě spekulativní nákupy, které poháněly peníze ze stimulačního balíčku americké vlády“, říká James Cordie, který obchoduje komodity pomocí opčních kontraktů a je také úspěšný autor investiční literatury.

„Cena ropy se také nafoukla na základě přílivu likvidity z Číny, jejíž vláda také velmi razantně stimuluje ekonomiku. Vůbec čínská ekonomika se mi jeví jako další bublina na splasknutí“, dodává Cordie.

Ropa 2 roky

Potvrzením, že za růstem není skutečné poptávka, byl minulý týden zveřejněný stav zásob v USA, který ukázal na prudký růst na 5,15 mil barelů. Jednalo se o největší týdenní nárůst od dubna a hodnotu, která překvapila nejednoho analytika (odhad 1.5 mil).

Reakce na sebe nenechala čekat a ropa se minulý týden propadla nejvíce za poslední tři měsíce.

Cordier, který patřil mezi ty obchodníky, kteří velmi dobře odhadli začátek silného růstu cen ropy v únoru letošního roku se domnívá, že ropa spadne o 10 až 15 dolarů ze současných úrovní.