Ruský obr s bonusem
|

Ruský obr s bonusem

Střet mezi Ruskem a Ukrajinou v souvislosti s dodávkami plynu mají mnozí z nás ještě v živé paměti. Zrovna v chladném lednu přestal proudit plyn do Evropy, nové smlouvy byly uzavřeny a přítok energie byl nakonec obnoven.

Rusko

Ukrajina však zůstává i nadále hospodářsky silně nalomena, takže nový střet může být kdykoli na spadnutí, pokud Ukrajina za dodávky nezaplatí a zablokuje plynovod. Poškozené pak budou opět evropské státy, které jsou na ruském plynu závislé.

I pro ruský koncern Gazprom by taková situace byla problematická, jelikož by na jedné straně musel déle čekat na plnění ze strany Ukrajiny či dokonce se těchto plnění vzdát, na druhé straně by nemohl dodávat do ostatních evropských zemí, které jsou ochotné platit.

Beztak nyní společnost zápolí s poklesem odbytu. V souvislosti s hospodářskou krizí výrazně poklesla poptávka ve všech důležitých regionech a zároveň se značně snížila cena plynu.

gazprom certifikát

To se projevilo ve snižujících se ziscích, za první čtvrtletí se zisk před zdaněním propadl zhruba na polovinu. Výsledná data by se měla na veřejnosti objevit v polovině srpna.

ADR

Americký depozitní certifikát. Americký depozitní certifikát. Představuje obchodní podíl na běžných tzv. podkladových akcií emitenta, které jsou uloženy u depozitáře. To znamená, že část kmenových akcií emitenta je nahrazena těmito depozitními certifikáty

V kurzu akcie je ale tento propad již dávno oceněn, ADR obchodované v amerických dolarech na londýnské burze stály před rokem více než 60 USD, na dně se pak ocitly až na desetidolarové hranici. Během posledního oživení akciových trhů se akcie odrazila ode dna a dokázala opět pokořit dvacetidolarovou hranici.

Díky enormním zdrojům plynu a dobrým vazbám na ruskou vládu by ale Gazprom měl své postavení na trhu dále rozvíjet.

Vhodnou investicí do tohoto podkladu se jeví bonus certifikát. RBS nabízí měnově nezajištěný certifikát, který má jako podklad právě londýnské ADR a splatnost v červnu 2010. Pokud nebude prolomena bariéra na 15,00 USD (ochrana 27,4 procenta), vyplatí certifikát v přepočtu 27,50 USD. Při současných směnných kurzech tedy bonus-výnos činí 24,0 procenta.

Pokud se akcie navíc dostane nad bonus-úroveň, participuje investor na dalším růstu téměř jedna ku jedné, jelikož certifikát obsahuje pouze