Na čínské akcie pomocí fondů
|

Na čínské akcie pomocí fondů

Výběr fondů na českém trhu, které umožní podílet se na vývoji čínských akcií. Přehled kladů a nedostatků, poplatky, stručný komentář.

Čína Banky Informační technologie

Volatilita

Míra kolísání hodnoty cenného papíru. Udává se v procentech.

Investovat do Číny se vyplatí především s využitím cost average efektu, tedy s pomocí průměrování nákladů. Volatilita trhu je vysoká, časovat trh je jako věštit z křišťálové koule. Pomocí pravidelného investování do podílových fondů se tohoto problému můžete zbavit. Co je na české trhu z tohoto pohledu k dispozici:

ING Greater China

Fond překonává v dlouhodobém horizontu svůj srovnávací index MSCI AC Golden Dragon Index, oceněný čtyřmi (z max. pěti hvězdiček) Morningstar Ratingem. Je to jeden z dražších fondů na správu (2,00%), který ovšem tento nedostatek vyvažuje kvalitní správou.

V období po vypuknutí finanční krize si ze srovnávaných fondů vede nejlépe (viz obr.).

fondy Čína

Fond podobně jako ostatní investuje ve Velké Číně, tedy nejen přímo v Číně (43%), ale i na Tchaj-wanu (28%) a Hong Kongu(23%). Fond je aktuálně hodně zaměřen na finance (více jak 35 %), IT a energie pak něco přes 10%.

Do fondu se dá investovat i pravidelně, minimální částka je 50 USD nebo ekvivalent v české koruně. Detail fondu včetně aktuální výkonnosti najdete zde: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/5582/ING--L--Invest-Greater-China

Templeton China

Může pochlubit podobnou minulou výkonností jako předchozí fond. Také srovnávací index je totožný. Zárukou správy může být jméno manažera fondu, kterým není nikdo jiný než Mark Mobius, investiční guru mezi správci majetku.

V Číně má fond aktuálně více jak 70 % majetku, Hong Kong a Tchaj-wan jsou zastoupeny pouze po 13 procentech. Rozdíl od přístupu ING je i v sektorovém zaměření, Mobius sází především na energie (China Petroleum&Chemical Corp. je největší pozicí), finance mají pouze desetinový podíl na portfoliu.

Do fondu se dá taktéž investovat pravidelně a to již od 500 korun měsíčně. Detail fondu včetně aktuální výkonnosti najdete zde: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/3972/Templeton-China

HSBC GIF Chinese Equity

Je jedním z nejstarších fondů v regionu, byl založen již v roce 1992. Má nižší poplatek za správu (1,50% p.a.), ale hodí se díky své konstrukci spíše pro jednorázové investice. Manažer fondu pan Richard Wong sází aktuálně především na finanční tituly jako China Life Insurance.

Detail fondu včetně aktuální výkonnosti najdete zde: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/3796/HSBC-GIF-Chinese-Equity-AC

Výkonnosti fondů a poplatky

fondy Čína. srovnání polatků a výkonnosti