Proč jsem medvědem 10.
|

Proč jsem medvědem 10.

Jeden z oblíbených býčích argumentů říká, že „mimo trhy“ leží stále hromada hotovosti, která bude brzy zainvestována do akcií. Jestli se to skutečně stane, a dojde k citelnému pohybu z hotovosti do akcií, tak to bude spíš signál, že trhy vytvořily svůj vrchol, než že by tyto peníze spustity další růstovou vlnu.

Kromě toho, že dlouhodobý výhled pro akcie a samotnou světovou ekonomiku je stále v mlze, je množství peněz, které mají investoři v hotovosti v porovnání s aktuálním podílem zainventovaným do akcií na úrovni dlouhodobého historického průměru.(pozn. statistika od roku 1950)

Případná nová vlna hotovosti, která by dorazila na akciové trhy, by musela být výsledkem nějaké citelné změny v investičních preferencích, ke které však podle mého názoru není důvod.

Americké akcie, měřeno indexem S&P500, od března letošního roku posílily okolo padesáti procent, a každá korekce v tomto růstu byla velmi mělká a krátká.

Důvodem rychlého vyhlazování těchto drobných korekcí v růstu, byla všeobecně rozšířená naděje mezi býky, že “tam někde venku” existují tisícovky investorů, kteří promeškali tento růst a jsou celí žhaví přesunout své peníze ze svých bezpečných investic do rizikových akcií.

Je pravda, že peníze do akcií stále proudí. Statistika přílivu peněz do akciových fondů v půlce srpna ukazovala na průměrné týdenní navýšení na 5,5 mld USD oproti 3,5 mld USD ze začátku srpna.

Krátkodobě to samozřejmě kurzy povzbudí, o tom s býky nechci polemizovat, ale velká dávka optimismu není zdravá a většinou je určitým signálem, že se blíží otočka nebo přinejmenším vrchol růstu.

Toto pozorování potvrzuje aktuální statistika investiční společnosti Birinyi Associates, která říká že největší přísun peněz do akcií přichází v okamžiku, kdy trh dosáhl svého vrcholu.

Během býčího trhu na konci devadesátých let minulého století dělali investoři přesně to samé. Největší objemy hotovosti směřovaly na akciové trhy v březnu roku 2000, těsně před tím než splaskla růstová bublina.

Zdroj: Birinyi Associates