Kdo v květnu nenakoupil akcie. Pláče.
|

Kdo v květnu nenakoupil akcie. Pláče.

Investoři, kteří se drželi v minulých měsících starého burzovního přísloví “SELL IN MAY AND GO AWAY” promeškali jeden z největších akciových růstů v posledních čtyřech dekádách.

MSCI World Index

uznávaný světový burzovní akciový index, zahrnuje akcie ze 23 zemí z celého světa

Index světových akcií MSCI World Index od prvního května zhodnotil přes dvacet procent a zaznamenal tak jeden z nejstrmějších růstů od sedmdesátých let minulého století.

sell in may and go away

burzovní přísloví, které říká že v květnu je rozumné akcie prodat a vrátit se zpátky na trh nejdřív na podzim

sell in may

Burzovní přísloví SELL IN MAY AND GO AWAY se sice může opřít o statisku výkonnosti indexu MSCI World, který v posledních deseti letech ukazuje, že v měřeném období květen - červenec vykázaly akcie průměrnou ztrátu 3 procent a osmkrát byly v této době výkonnostně v červených hodnotách.

Letos, ale toto burzovní přísloví totálně selhalo a zhodnocení mezi květnem a červencem bylo nejvyšší v historii a padl dokonce předchozí rekord ve výši 15 procent ve stejném období v roce 1997.

Ale také regionální indexy jako je například index rozvíjejících se zemí MSCI Emerging Market Index, který tvoří akcie z 22 mladých ekonomik, od května přidal v průměru okolo třiceti procent, což je nejsilnější růst od jeho vzniku v roce 1987.

„Investoři, kteří v květnu prodali ( nebo vůbec nanakoupili) a odešli z trhu dnes velice litují a hodně je trápí, že propásli tento silný růst“, říká Andy Lynch - portfoliomanažer z londýnské pobočky Schroder Investment Management.

Burzovní fráze SELL IN MAY AND GO AWAY byla poprvé zmíněna v 1986 v burzovním almanachu ( Stock Trader’s Almanac), který spočítal že 10 000 dolarů investovaných do akcií v indexu Dow Jones v období mezi prvním květnem a jednatřicátým říjnem přineslo investorům od roku 1950 ztrátu ve výši 1 522 USD.

Naopak 10 000 dolarů zainvestovaných do indexu Dow Jones mezi prvním listopadem až třicátým dubnem přineslo zhodnocení 88 000 USD.


Jaká jsou inestiční pravidla pro nový býčí trh?