Zombie akcie AIG se probouzí k životu
|

Zombie akcie AIG se probouzí k životu

Nárůst o více než 100% za dva dny zažila akcie banky a pojišťovny AIG. Vrací se důvěra investorů zpět?

AIG za 1 rok

Akcie AIG ve středu po klidném úvody vystřelili vzhůru o 70%, konkrétně z 13,52 USD za akcii atakovaly hranici 23 USD během pár hodin. Spanilá jízda pokračovala i ve čtvrtek ,když před začátkem obchodování trhy signalizovaly nárůst o dalších 30% a akcie se dotkla hodnoty 29 USD. Co stojí za nárůstem hodnoty této “zombie“ akcie, jak jí přezdívají na Wall Street?

AIG za týden

Americká vláda je 80% majitelem AIG. Protože se tak dá jen těžko považovat za soukromou společnost a kontrola ze strany vlády je zřejmá, vysloužila si firma označení „zombie“. Nárůsty analytici přičítají nárůsty spekulací na fakt, že po finanční stránce se společnost AIG minimálně stabilizuje, ne-li zlepšuje. Navíc pesimisté pro jistotu zavírali spekulace na pokles. Protože ty se zavírají tak, že se akcie fakticky nakupují a tak dále podpořili celkový nárůst.

Reverzní split

Místo 100 akcií po jednom dolaru máte nyní 5 akcií po 20 dolarech.

Za uplynulý rok akcie AIG ztratily 97% svojí hodnoty a vláda poskytla štědrou půjčku ve výši 70 miliard amerických dolarů. V červnu AIG provedlo revezní split akcií,v poměru 20:1. To zachránilo akcii před dalším označením ztroskotanců na Wall Street a to od pojmenování „penny stock“. Tak se říká akciím, jejich cena klesla pod 1 dolar. Revezní split přišel právě ve chvíli, kdy akcie stála 1 dolar a tak se nová hodnota rázem změnila na 20 dolarů.

Co vlastně způsobilo raketový start AIG v posledních dvou dnech?

AIG dnes (pátek 7.8. 2009) reportuje výsledky za 2Q2009. Přestože situace není rozhodně dobrá, AIG se snaží jít naproti opětovné nezávislosti. Firma očekává zisk, a to poprvé od 3Q2007. Navíc někteří analytici věží, že účetní hodnota firmy se může přehoupnout do kladných čísel.

Denník Washington Post v úterý přišel se zprávou, že americká vláda udělala další kroky k tomu, aby provedla restrukturalizaci firmy a předala ji zpět soukromému kapitálu. K optimismu přispívají samozřejmě i lepší čísla z finančního trhu a trhu amerických nemovitostí. Navíc AIG vyčlení svůj hlavní pojišťovací byznys do nové entity, nazvané AIU Holdings. Také jmenovali nového CEO, tady generálního ředitele a i toto přispělo k oživení polomrtvé akcie.

Short squeeze

Situace, kdy za nárůstem ceny stojí ukončení spekulací na pokles.

Short Interest

Poměr sázek na pokles akcie vůči sázkám na růst.

Short squeeze

AIG patří mezi akcie s velkými sázkami na další pokles. Tento poměr se nazývá short interest a dosáhl průběhu června hodnoty 16%. Tedy 16% všech investorů spekulovalo, že akcie AIG půjdou ještě níž. V této situaci stačí náznak zlepšení a tito spekulanti své pozice zavírají.

Jak dál

Další vývoj akcie je ve hvězdách. Už je všechen optimismus v ceně? Vrátí se spekulanti na pokles zpět na scénu? Potvrdí realita optimismus firmy? Ať je to jak chce, dokud bude AIG z velké části vlastněna státem, je lepší se jejím akciím vyhnout.

Doplnění textu ve 14 hodin: Zisk na akcii bez jednorázových položek ve 2Q2009 dosáhl 2,57 USD, konsensus trhu čekal 1,50 USD.

Zdroj: thestreet.com