Dolar v nebezpečí
|

Dolar v nebezpečí

Negativní komentáře od Warenna Buffeta a největšího dluhopisového fondu Pimco zvýšily nervozitu na měnovém trhu. Co by si investoři měli uvědomit o dolaru ?

Zprávy o pádu dolaru se mohou jevit jako předčasné, přesto je dobré se nad touto otázkou pozastavit, když i jedni z nejvlivnějších světových investorů varují před jeho propadem.

Warren Buffet varoval 19. srpna v New York Times, že vládní dluh může proměnit americkou ekonomiku v ekonomiku „banánových republik.“ Záplava natištěných peněz a kroky Obamovy administrativy mohou být, dle Buffeta, nezbytné pro oživení oslabené ekonomiky. Zároveň ale dodává, že vláda bude muset v budoucnu kontrolovat svůj dluh, jinak musí čelit jeho následkům. Buffet napsal, že osud dolaru je především v rukou Kongresu.

Také vrchní představitel největšího dluhopisového fondu Pinco, Mohamed El-Erian, se vyjádřil, že dolar rozhodně oslabí.

Dolar v roli bezpečného přístavu

Problém odhadu vývoje měn spočívá ve velké nepředvídatelnosti vývoje měnového trhu. Vyžaduje předvídání vývoje ekonomik, obchodních a kapitálových toků, politiky, tržní psychologie – a to vše v globálním měřítku.

Například dolar prudce vzrostl na podzim loňského roku, protože v něm investoři viděli záchranu jako v jedné z nejsilnějších světových měn. Ekonomické fundamenty přitom nehrály žádnou roli. Paradoxně to bylo způsobeno finanční krizí vzniklou v Americe, která vedla investory k přelivu jejich investic do amerických dolarů.

Těžká doba pro prognózy

V současnosti je tvorba prognóz velmi obtížná „Ještě jsem nezažil dobu, kdy byly tak rozdílné odhady na vývoj ukazatelů globální ekonomiky,“ říká Gilles C. Gordon, vedoucí investor Cogo Wolf Asset Management.

Například zmiňuje odhady kurzu amerického dolaru k euru. Ke dni 20. srpna byl kurz na úrovni 1,43 USD/EUR. Někteří významní komentátoři předvídají, že kurz bude do konce roku 1,12 USD/EUR, zatímco jiní očekávají až 1,60 USD/EUR.

aktuální kurz EUR/USD

Finanční krize zůstává stále divokou kartou a dokáže měnami pořádně zamíchat. „Dolar je stále vnímán jako bezpečný přístav a roste především ve dnech, kdy jsou investoři nervózní a když akciové trhy padají,“ dodává analytička Jessica Hoversteinová z fondu MF Global.

Útěk k dolaru během finanční krize naznačil, že v současné době neexistuje k dolaru, jako ke světově nejvýznamnější měně, žádná jiná alternativa.

Dopad na ceny komodit

Slabší dolar pomáhá americkým výrobcům prodávat zboží v zahraničí levněji a zvyšuje zisky nadnárodních firem, které jsou přepočítávány na dolary. Na druhou stranu to ale ublíží firmám, které importují do USA. Slabší dolar obvykle vede k růstu cen komodit jako například ropy, která je obchodována v dolarech. „Pokud by dolar oslabil, ceny komodit by rapidně stouply, což by v USA utlumilo oživení podpořené spotřebitelskou poptávkou,“ říká Brian Dolan, stratég z Forex.com.

Z dlouhodobého hlediska jsou ekonomické fundamenty důležitější než panika na trzích nebo politika. Proto se Buffet zmiňuje o americké fiskální situaci. To se také odráží v obavách o dolar v roli přední rezervní měny.

Dlouhodobá nebezpečí

Dle Jonatana Kirschera, profesora na Cornell University, musela vláda „nalít“ peníze do ekonomiky, což zamezilo totálnímu kolapsu. To ale přináší spoustu nevyjasněných otázek. Kirscher se domnívá, že řešením velkého státního dluhu nebude ani omezit výdaje, ani zvýšit daně – oboje by ublížilo ekonomice. Vláda presidenta Obamy musí během několika let vytvořit „cestu k udržitelnosti“. Jednalo by se o přijatelné řešení, jak zaplatit účty za masivní výdaje z let 2008 a 2009.

Budoucnost dolaru by pak měla být ovlivněna základními dvěma údaji – jaký bude v Americe hospodářský růst a jaká inflace.

Stejně jako ostatní investoři i Warren Buffet věří v Obamu a ostatní tvůrce politiky, že dokáží dostatečně zvládnout ekonomiku s rostoucím deficitem a slabým růstem, aniž by to ublížilo dolaru. Bude to ale dost těžký úkol.

Zdroj: BusinessWeek