Krátkodobý výhled na české akcie: září 2009 a Telefonica 02 a Philip Morris
|

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2009 a Telefonica 02 a Philip Morris

Potenciál a riziko jednotlivých akcií obchodovaných v systému SPAD pro následující týdny.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Index PX SPAD Philip Morris ČR
Telefónica 02

Telefonica O2 ČR

Čtvrtého září se bude akcie naposledy obchodovala s nárokem na hrubou dividendu 50 KČ/akcii (10,4% hrubý div. výnos) při standardním T+3 vypořádání. Otázkou zůstává pro letošní rok, jak se povede společnosti ustálit pokles tržeb. Hlavní neznámou jsou především tržby z volání (následek optimalizace klientských výdajů) a dále tržby z ICT služeb, které jsou napojeny na veřejnou správu (nové volby mohou ledacos změnit).

Pro další roky jsme již změnili náš výhled na dividendy, které se dle novějších dat budou spíše pohybovat kolem 40 KČ a to z důvodu nedostatečné tvorby čistého zisku jakožto prostoru pro výplatu dividendy.

Krátkodobý výhled

Nadále se domníváme, že ceny 480-490 KČ jsou aktuálně lepší pro realizace. Výhled je dost nejasný. Pozitivní riziko je v možnosti snížení ZJ či snahy stáhnout společnost z trhu (TEF SP tak vždy prozatím udělala).

Philip Morris ČR

Philip Morris

Společnost vydala výsledky za 1H09, které byly lepší než očekávání, ale celkově potvrdily trend výrazného meziročního zlepšení, které trh již dlouhodobě předpokládal. Výsledek na čistém zisku byl 951 mil. KČ (+107% r/r) vs. oček. trhu 883 mil. KČ. Komentář společnosti ohledně pozitivního výhledu pro druhou polovici roku 2009 sdílíme a věříme, že hlavně stabilizovaná situace v ČR dopomůže k výraznému meziročnímu vylepšení hospodářského výsledku a tudíž i kapacity vyplácet dividendu.

PMČR tradičně vyplácí 100% čistého nekonsolidovaného zisku. Možná více podpůrnou zprávou bylo nedávné uveřejnění plánu na zvýšení produkce až o 1/3 od druhé poloviny 2010. Tuto zprávu vnímáme pozitivně a dle našeho odhadu by měla dokazovat, že PMĚR se podařilo prosadit v koncernu jakožto smluvní výrobce pro EU. Již nyní společnost zhruba polovinu objemu vyváží mimo hlavní trhy (ČR a SR). Z finančního dopadu se domníváme, že může přinést od roku 2010 a dále dodatečných zhruba 50-80 KČ čistého zisku na akcii, tedy zvýšit potenciál dividendy.

Krátkodobý výhled

Opakování - Titul nadále vnímáme pozitivně – chápeme jej jako defenzivní titul s růstovým potenciálem pro nejbližší roky. Pozitivní impuls z výsledků je v ceně již obsažen, nicméně potenciální navýšení kapacity a i finančních výsledků může nadále působit pozitivně na ty investory, kteří si ještě nevytvořili požadovanou pozici. Pro dlouhodobé investory se zajištěným (v rámci hospodářských výsledků) dividendovým výnosem stále vhodné.