Dobré makroekonomické indikátory zvedají důvěru spotřebitelů
|

Dobré makroekonomické indikátory zvedají důvěru spotřebitelů

Vývoj na světových trzích srpnu určovaly především dobrá makrodata a doznívání výsledkové sezóny. Finanční a cyklické tituly vykázaly lepší výkonnost než zbytek trhu a dařilo se také dluhopisům různých tříd.

Ekonomika Státní dluhopisy

Makroekonomické a tržní prostředí

Pozitiva:

  • Nižší než očekávané úbytky pracovních míst, vyšší prodeje domů a stabilizace jejich cen, společně s růstem spotřebitelské důvěry (její index v srpnu vzrostl na 54,1 z červencových 47,4) signalizují v blízké budoucnosti zotavení.

  • Ben Bernanke dál vidí budoucnost americké ekonomiky mírně optimisticky. Dalším pozitivem bylo jeho znovuzvolení šéfem Fedu.

  • Některé velké ekonomiky dokázaly ve druhém čtvrtletí růst, konkrétně Japonsko (0,9%), Německo a Francie (0,3%). V Německu roste důvěra investorů a podnikatelů (ZEW, IFO). Rostly i průmyslové objednávky a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Negativa:

  • Ve většině zemí je stále průmysl podporován hlavně vládními stimuly. Ty nejsou bezedné a nekonečné a jednoho dne podpora státu skončí.

  • Čína se snaží omezit spotřební úvěry, čímž snižuje soukromou spotřebu

Po dobré výsledkové sezóně a srpnových dobrých číslech z makrosféry převládá názor, že se vyspělé země, a především Spojené státy, ve třetím čtvrtletí vymaní z krize. Investoři však nadále reagují poměrně citlivě na indikátory důvěry a čísla z trhu práce. Tyto údaje mohou signalizovat, nakolik je současné tempo růstu udržitelné. V každém případě dobrá srpnová data pomohla rizikovějším aktivům.

Finanční a cyklické tituly (především průmysl a spotřebního zboží) opět vykázaly lepší výkonnost než defenzivní akcie. Nadále pokračuje pokles výnosů u korporátních dluhopisů investičního stupně, ale mírnějším tempem. A to jak v US, tak v Evropě, pátý měsíc po sobě.

Ceny High yield dluhopisů (tzn. rizikovější dluhopisů s vysokým kupónem) pokračovaly v růstu, v Evropě znovu rychleji než v USA. Cena ropy po kolísavém průběhu zakončila měsíc na stejných úrovních jako červenec. Kolísaly i vládní dluhopisy, ale jak v USA, tak v Evropě si nakonec připsaly mírné zisky.

Jak Fed, tak ECB nechaly základní úrokovou sazbu na původní úrovni.

Státní dluhopisy

Po zveřejnění dobrých ekonomických dat v západoevropských zemích a po zveřejnění měsíční nezaměstnanosti v USA krátce vzrostly výnosy desetiletých státních dluhopisů – nad 3,85 procenta v USA (nad bezrizikovou úrokovou míru) a 3,50 procenta v Německu. Pak ale rychle klesly a zakončily měsíc mírně pod červencovými úrovněmi (3,40 procenta v USA, 3,26 procenta v Německu).

K poklesu přispělo k tomu několik faktorů. Červencová deflace, vysoká nezaměstnanost, dobrá nálada investorů způsobená aktuálními daty, vedení Fedu a ECB (které dál uvolňují peníze do systému). Nakonec hrála roli také nejistota na asijských burzách na konci srpna.

Dvouleté dluhopisy sledovaly podobný trend – výnosy v prvním srpnovém týdnu vyskočily nahoru, ale celý měsíc zakončily mírně v minusu (-14bp v USA a -2bp v Německu, tzn. výnos poklesl o 0,14%, resp. o 0,02%).

Korporátní dluhopisy investičního stupně

V srpnu opět poklesly výnosy, i když méně než v předchozích čtyřech měsících. To pomohlo indexu firemních dluhopisů, který měří jejich ceny (Barclays Aggregate Corporate index) k růstu o 1,8 procenta v USA a o 1,1 procenta v eurozóně. Růst byl na rozdíl od července způsoben napříč všemi sektory. Nejvyšší růst ceny si připsaly dluhopisy vztahující se k dodatkovému kapitálu bank (Tier 2).

Korporátní high yield dluhopisy (dluhopisy s vysokým výnosem)

Ceny High yield dluhopisů v srpnu dál rostly díky dobrým zprávám z ekonomiky, i když pomaleji než v červenci. Výnos se snížil o 134bp v eurozóně (1,34%) a o 36bp v USA (0,36%). Index Merrill Lynch High Yield rostl o 4,4 procenta v eurozóně a o 1,6 procenta v USA.

Akcie

Světové trhy pokračovaly ve výrazných růstech, a to o více než 5 procent v Evropě a 3 procenta v USA, kde S&P 500 zakončil měsíc na 1000 body. Znovu se méně dařilo Japonsku, které připsalo jen 1,3 procenta. Dobré zprávy z ekonomiky nestačily na sílící japonský jen, který škodí tamnímu exportu. Investoři také byli svědky historické volební porážky vládní Liberálně-demokratické strany.

Rozvíjejícím se trhům se dařilo smíšeně, a tak zaostaly za průměrem vyspělých zemí. Index zemí BRIC klesal, Asie kromě Korey klesala nejvíce. Naproti tomu se dařilo východní a střední Evropě a Latinské Americe.

Finanční tituly (a částečně real estate) a cyklické tituly (především průmysl) předčily růstem defenzivní sektor. Volatilita (index VIX) se držela okolo 25 procent, v závěru měsíce, s korekcí na trhu, mířila ke 30 procentům. Zájem byl o akcie firem, u kterých investoři hledají spíše hodnotu, než o akcie s vysokým růstovým potenciálem. Akcie firem s menší tržní kapitalizací dominovaly v Evropě i v Japonsku, ale mírně zaostaly ve Spojených státech.

Konvertibilní bondy – Evropa

Evropské konvertibilní dluhopisy v srpnu pokračovaly v růstu, ale pomaleji než v červenci. Důvodem byly dobrá kondice akcií a zužování spreadů, tedy pokles výnosů u dluhopisů s investičním stupněm, i high yield (tedy s vysokým kupónem).Primárních úpisů dluhopisů bylo v srpnu minimum a týkaly se především menších společností.

Nemovitostní trh – Evropa

Cenné papíry na realitním trhu pokračovaly v růstu druhý měsíc v řadě. Trojnásobně tak překonaly index MSCI Europe, a to díky dobrým zprávám z ekonomiky a dobrému výkonu finančního sektoru. Evropský index FTSE EPRA/NAREIT vzrostl od svých březnových minim o 80 procent.