Krátkodobý výhled na české akcie: září 2009 a CME, VIG a AAA Auto
|

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2009 a CME, VIG a AAA Auto

Potenciál a riziko jednotlivých akcií obchodovaných v systému SPAD pro následující týdny.

Index PX SPAD Vienna Insurance Group (VIG) AAA Auto CME (CETV)
CME

CME

Výsledky za 2Q09 byly dle očekávání slabé respektive horší než očekávání. Zajímavá je absence výraznějších snížených doporučení – nikomu se nechce stavit do cesty zavírání dlouhodobých shortů (krátkých pozic – spekulace na pokles). Výhled prozatím nebyl udán z důvodu nejasného vývoje u zadavatelů reklamy.

Co je zajímavé, je dle našeho názoru dobrá taktika zaujímání tržního podílu (levné ceny za vyprodání celého reklamního prostoru) s využitím v pozdější příznivější doby. Aktuálně nebudou na programu žádné zajímavé zprávy, a tudíž si budeme muset počkat až na říjen, kdy má CME tradiční konferenci – tentokrát v Praze – zde se budeme moct potenciálně dozvědět více o plánech a současném podrobném dění ve společnosti.

Z fundamentálního hlediska vnímáme současné ceny jako vysoké, ale nákupní zájem neutichá ani přes horší výsledky – odpovídá cyklické povaze společnosti. Plus je vidět výrazné redukování short pozic, které byly u CME poměrně výjimkou, kdy zhruba 10% všech akcií bylo v short pozicích. Z reálného obchodovaného podílu (tzv. „free float“) to bylo téměř 20%. Aktuálně se pozice shortů snížila na polovinu.

Krátkodobý výhled

Nadále se spíše domníváme, že fundamentálně cena neodpovídá a tudíž bychom za současného stavu přistupovali spíše k redukci pozice a vybírání zisků. Stále vnímáme současný stav ekonomiky jako nedostatečně stabilizovaný pro výraznou pozitivní změnu přístupu zadavatelů reklamy.

VIG logo

VIG

Opětovně výsledky nepřinesly žádné překvapení (čistý zisk za 1H09 ve výši 180 mil. EUR byl trhem očekáván). Pohyb jakoby na vedlejší koleji s tím, že dohání finanční tituly se do písmene potvrzuje. Akcie je bez výraznějších zpráv a bez výraznější tradingové aktivity. Za zmínku nadále stojí jen mimořádná dividenda (0,9 EUR) do konce října.

Krátkodobý výhled

Nadále se domníváme, že pojišťovnictví je dostatečně defenzivní, ale z pohledu našeho modelu již současná cena poskytuje jen omezený potenciál a tudíž doporučujeme držet.

AAA Auto

AAA Auto

Podrobné výsledky v podstatě jen potvrdily dříve (červenec) vydaná lepší než očekávaná čísla. Je patrné, že se společnost snaží více zefektivňovat svou činnost, nicméně stále se domníváme, že má před sebou nadále poměrně dlouhou a rizikovou cestu.

Krátkodobý výhled

Celkově se na našem náhledu nic nemění. Naše projekce poukazují na předraženost titulu.