Víno jako investice
|

Víno jako investice

Pokud investora láká nákup vína s investičním potenciálem, měl by zvážit následující. Kde bude víno skladovat a zda má patřičné vybavení, ale také kolik je ochotný do svého projektu vložit financí a co je jeho cílem?

Rubicon

Prodávat víno za 10 let na aukcích nebo být rád, že má uloženo pár lahví vína, které třeba nikdo jiný nemá v republice?

Ať je záměr jakýkoliv, investor by se měl zajímat o vína:

  1. která jsou produkována v omezených edicích;

  2. od vinohradu, který je světově uznávaný a má jméno;

  3. vína jsou vysoce hodnocena v mezinárodních vinařských magazínech.

Tyto kritérie například splňuje vinohrad Rubicon estate filmového režiséra Coppoly.

Tento vinohrad se nachází v celosvětově známém kalifornském Napa Valley. Coppolovo chateau Inglenook (čili Útulný kout) se pyšní svoji dlouhou historií, která zasahuje do 2. poloviny 19 století.

Coppolovi koupili vinohrad v roce 1975 a od té doby rozšiřují nabídku vín ve stylu francouzských bordeaux. Nejznámějším a nejslavnějším vínem, které má vinohrad ve svém portfoliu, je víno s názvem Rubicon (jedná se o coupage vín Cabernet Savignon, Petit verdot, Cabernet franc, Merlot).

Tímto vínem vzdal hold Coppola zakladateli vinohradu – kapitánskému námořníkovi Niebaumovi, jehož cílem bylo udělat víno ve francouzském stylu a ukázat tak světu, že nejen Francie, ale i Kalifornie je schopná produkovat kvalitní hrozny.To se mu podařilo a právě Coppola navazuje na tuto tradici a přichází na trh s Rubiconem. Potenciál na uchování tohoto vína je 15 let.

Dalším zajímavým vínem je tzv. Cask cabernet, který je spíše ve stylu amerického cabernetu. Potenciál pro úschovu je cca 10 let. Obě zmíněná vína získávají v mezinárodním odborném hodnotícím žebříčku Parker a Decanter více než 90 bodů.

Zdroj: wine4you.cz