Jak vydělat na prasečí chřipce
|

Jak vydělat na prasečí chřipce

Pokud se prasečí chřipka rozmůže, mohou na ní vydělat především dodavatelé přístrojů do nemocnic a výrobci léků. O jaké společnosti se jedná?

Akcie, které profitují z prasečí chřipky I.

BioCryst Pharmaceuticals, Gilead, Masimo, Johnson & Johnson, Becton Dickinson

Kterých společností by se zisky mohly týkat? Gilead (GILD), profitující z prodeje léku Tamiflu, Masimo (MASI), vyrábějící zařízení na měření hladiny kyslíku v krvi, Becton Dickinson (BDX) a Johnson & Johnson (JNJ), produkující výrobky pro nemocnice a zdravotnické účely a firmy 3M (MMM).

Prasečí chřipka přinese ale také ztráty. Nejhůře by mohly být zasaženy cestovní kanceláře, maloobchodní společnosti a firmy zábavního průmyslu.

Druhá vlna H1N1

Podle investiční banky Barclays Capital poklesly akcie letištních společností, hotelů a aerolinek ihned po zveřejnění prvních zpráv týkajících se viru H1N1 v dubnu o 10%.

Jestli prasečí chřipka v budoucnu zmutuje do nebezpečnější podoby, není zatím jasné. Američtí experti však předpovídají druhou vlnu tohoto onemocnění. Analytikové očekávají vyšší volatilitu akcií v září a v prosinci.

Některým firmám už hodnota akcií v souvislosti s chřipkou vzrostla. Akcie společnosti BioCryst Pharmaceuticals (BCRX) se v dubnu obchodovaly za 1,5 dolarů a v současné době se jejich cena pohybuje okolo 10 dolarů.

Sázka na Tamiflu

Výhodné je také investovat do akcií Gilead Science, který má největší zisk z prodeje Tamiflu.

Burzovní analytik banky Barclays Jim Birchenough předvídá růst akcií Gilead o 2 až 3 dolary v případě, že se chřipka bude šířit tak, jak se očekává, nebo ještě o víc, pokud se odhady ukáží nedostatečně vysoké.

Akcie, které profitují z prasečí chřipky II.

Meridian Bioscience, Thermo Fisher Scientific, Life Technologies , Inverness Medical Innovations, Becton Dickinson, Luminex, Qiagen

Sean Lavin, analytik v Lazard Capital Markets, se domnívá, že ve třetím čtvrtletí by mohly být vytvořeny mnohem vyšší zásoby, než v prvním, i kdyby se chřipka už nevrátila. Akcie dodavatelů do nemocnic a výrobců léků by tedy mohly růst.

Lékaři si také objednávali více diagnostického vybavení kvůli přípravě na chřipku. Z důvodu vyšší poptávky po tomto vybavení očekává Tony Butler, analytik Barclays, růst společností jako Meridian Bioscience (VIVO), Thermo Fisher Scientific (TMO), Life Technologies (LIFE), Inverness Medical Innovations (IMA), Becton Dickinson, Luminex (LMNX) nebo Qiagen (QGEN). Cena akcie by se ale podle něj měla zvýšit pouze o několik centů.

Vakcíny na H1N1

Současné vakcíny jsou vyráběné za pomoci slepičích vajec. Vláda USA už investovala miliardy dolarů na vývoj vakcín s více vyspělou technologií výroby. Ty by se mohly stát důležitou zbraní proti chřipce v dlouhém období. Do vývoje jsou zapojeny např. společnosti GlaxoSmithKline (GSK), Novartis (NVS) nebo Sanofi-Aventis (SNY).

Jakékoliv investice spojené s prasečí chřipkou jsou ale pouze spekulativní. Nemoc se buď vrátí, nebo se zimou odplyne. Stejně tak nikdo neví, jestli ceny akcií firem prodávajících léky proti chřipce budou růst.

Zdroj: Barron's